Nowe badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców znajdują związek pomiędzy fluorem, na który jest narażona matka w ciąży a niskim IQ u dzieci. Okazuje się, że bardzo szybko wywołały one odpowiedź w środowisku naukowym.
W badaniu wzięło udział około 500 par matka-dziecko. Ekspozycję na fluor mierzono poprzez monitorowanie jego poziomu w moczu matki w czasie ciąży oraz po poziomach spożywanej wody z kranu. IQ oceniano u dzieci w wieku 3-4 alt po porodzie.
Czytaj też: Nowe testy dają możliwości wyleczenia Eboli
Okazało się, że wzrost fluoru w moczu o 1 mg/l podczas ciąży jest związany z obniżeniem IQ średnio o 4,5 punktu. Było to jednak widoczne tylko u chłopców – u dziewczynek nic takiego nie zauważono. W przypadku wody z kranu korelacja byłą widoczna u obu płci – 1 mg powodował spadek IQ o 3,7 punktu.
Większość ekspertów zaleca jednak ostrożność przy interpretowaniu wyników. Wskazują oni na niespójne efekty oraz szereg innych wad badania. Część z naukowców mówi, że dane są na tyle rozległe, że wyciągnięcie istotnych statystycznie wyników jest niemożliwe.
Czytaj też: Gry online mogą przedłużać młodość kognitywną mózgu
Źródło: Newatlas