Wiemy już, że spędzanie czasu w kosmosie wpływa na ludzkie ciało. Teraz pojawił się dowody pokazujące, że wpływa to również na umysł astronautów.
Naukowcy wykonali obrazowanie rezonansem magnetycznym w celu przyjrzenia się mózgom jedenastu astronautów przed i po locie kosmicznym. Wyniki porównano ze zdrowymi osobami, które nie odwiedziły kosmosu.
Czytaj też: Teleskop Hubble’a uchwycił następstwa po śmierci czerwonego olbrzyma
Badania wykazały, że mózgi astronautów nie otrzymują normalnych informacji z układów ciała odpowiedzialnych za równowagę. Mózgi zrekompensowały to opracowując system nazwany pomocnicznym systemem kontroli somatosensorycznej. Astronauci polegali więc bardziej na informacjach wizualnych i dotykowych w celu utrzymania równowagi zamiast na układzie przedsionkowym.
Widoczne były też inne różnice. Płat wyspowy w mózgu miał większą łączność pomiędzy prawą a lewą wyspą oraz z innymi częściami w mózgu. Ta część reguluje homeostazę, motorykę czy niektóre emocje. Badania muszą zostać jednak rozszerzone w celu dokładnego przyjrzenia się, czy to wpływa na życie astronautów.
Czytaj też: Przesyłanie informacji przez czarne dziury posiada wiele ograniczeń
Źródło: Digitaltrends