Reklama
aplikuj.pl

Znamy już wiek Słońca

Astronomowie wykonali około 2000 zdjęć odległych galaktyk w celu zdobycia informacji na temat wyglądu Drogi Mlecznej sprzed miliardów lat. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Słońce powstało później niż obiekty z okresu, kiedy nowe gwiazdy pojawiały się z największą częstotliwością.

Naukowcy, obserwując galaktyki oddalone o miliard lat świetlnych od Ziemi, widzą Wszechświat o miliard lat młodszym. W zależności od odległości od obserwowanego obiektu dostrzec można więc zmiany, do jakich dochodziło na przestrzeni lat.

Badacze oznajmili, iż najwięcej gwiazd pojawiło się około 10 miliardów lat temu. Z kolei Słońce ma „zaledwie” pięć miliardów lat. Czy powyższa informacja jest dla przeciętnego człowieka czymś więcej niż zwykłą ciekawostką? Owszem, gdyż całkiem prawdopodobne, że inny termin narodzin centralnej gwiazdy naszego układu mógłby mieć ogromny wpływ na rozwój życia na Ziemi (lub w ogóle na jego powstanie).

Kiedy gwiazda staje się tzw. hiperolbrzymem, dochodzi do jej wybuchu, a w przestrzeń kosmiczną zostają wyrzucone ogromne ilości pierwiastków. Te, cięższe od wodoru i helu, stanowią materiał budulcowy dla skalistych planet. W naszym układzie do akcji wkroczyło Słońce, zapewniając niektórym z nich warunki zdolne do utrzymania życia.

Innym skutkiem powstania Słońca było spowolnienie narodzin innych gwiazd. Szacuje się, iż ponad pięć miliardów lat temu pojawiały się one z około trzydzieści razy większą częstotliwością niż obecnie. Co ciekawe, naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu zdjęć 24 000(!) galaktyk.

Źródło: discovery.com