Już niedługo, bo 13 kwietnia z Cape Canaveral na Florydzie wystartuje kolejna rakieta zmierzająca ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zabierze ze sobą różnego rodzaju materiały mające pomóc kosmonautom w prowadzeniu badań, jednym z nich będzie substancja imitująca działanie ludzkich mięśni.
Ten wynalazek stworzony w amerykańskich laboratoriach RAS jest kolejnym krokiem w kierunku ułatwienia pracy w kosmosie – syntetyczne mięśnie mogą z powodzeniem być wykorzystywane np. w robotyce. Przypominająca nieco żel substancja, będąca elektroaktywnym polimerem jest w stanie zmienić swój kształt pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. Dzięki temu jest w stanie rozszerzać się lub zwężać podczas pracy, dokładnie tak jak robią to naturalne mięśnie. Może mieć to różnorakie zastosowanie w astronautyce i nie tylko – wyobraźmy sobie chociażby sztuczne ręce pracujące w warunkach w których człowiek nie dałby sobie rady, na przykład przy podwyższonym promieniowaniu.
Trwają również prace nad wykorzystaniem syntetycznych mięśni w protetyce – stworzone w ten sposób protezy wyglądałyby o wiele bardziej naturalnie oraz byłyby wygodniejsze w użyciu.
[źródło: sciencedaily.com]