Reklama
aplikuj.pl

Jak powstają i zanikają wspomnienia?

Być może zastanawialiście się, dlaczego niektóre wspomnienia są dla nas dostępne przez dziesięciolecia, a inne znikają w ciągu kilku minut. Naukowcy z Caltech prawdopodobnie znaleźli odpowiedź na to pytanie.

Badacze ustalili, że silne, stabilne wspomnienia są kodowane przez grupy neuronów, które uruchamiają się synchronicznie, umożliwiając utrzymanie tych wspomnień mimo upływu czasu. Autorzy badania opracowali test, który miał na celu zbadać aktywność neuronalną u myszy, które dowiadywały się o istnieniu nowego miejsca i je zapamiętywały. Gryzonia umieszczano w prostej obudowie o długości około 1,5 metra i białych ścianach. Unikalne symbole wzdłuż ścian oznaczały różne lokalizacje. Na obu końcach toru umieszczono smakołyki. Badacze mierzyli aktywność określonych neuronów w mysim hipokampie (regionie mózgu, w którym powstają nowe wspomnienia) – brano pod uwagę te neurony, które rzekomo odpowiadają za zapamiętywanie miejsc.

Czytaj też: Ta robotyczna nić może dostać się do Waszego mózgu

Po wielu próbach mysz zaczynała zapamiętywać, jak dotrzeć do smakołyku. Z czasem do identyfikacji swojej lokalizacji gryzoń używał coraz większej ilości neuronów. Po 20 dniach myszy powróciły na tor. Te, które wytworzyły więcej neuronów podczas poznawania tunelu, lepiej pamiętały lokalizację smakołyku.

Pamięć jest fundamentalna dla ludzkiego zachowania. Z tego względu każde upośledzenie pamięci może poważnie wpłynąć na nasze codzienne życie. Utrata pamięci spowodowana starzeniem bądź innymi przypadłościami, np. chorobą Alzheimera, ma druzgocące konsekwencje, które mogą zakłócać najbardziej podstawowe czynności, takie jak rozpoznawanie krewnych lub pamiętanie drogi powrotnej do domu. Teraz wiemy, że wspomnienia mogą zanikać szybciej, gdy się starzejemy, ponieważ pamięć jest kodowana przez mniejszą ilość neuronów. Rozwiązaniem mogłoby być stworzenie terapii, które mogłyby przyspieszyć produkcję neuronów w czasie procesu zapamiętywania.

[Źródło: sciencedaily.com]

Czytaj też: Dopamina wzrasta u pacjentów z Parkinsonem z głęboką stymulacją mózgu