Jako że dążymy do wszechobecności bionicznych kończyn, z którymi ludzie mogliby wrócić do pełni funkcjonalności po utracie ręki, stopy, czy właśnie dłoni, to najnowszy wynalazek opracowany przez naukowców z Purdue University powinien nas zainteresować. Mowa bowiem o elektronicznej rękawiczce, którą można nosić na protezie dłoni, aby zapewnić ludzką miękkość, ciepło, wygląd i percepcję sensoryczną protezy.
Czytaj też: Soundbar Sennheiser Ambeo dostępny w Polsce
Podczas gdy zwyczajna proteza dłoni pomaga przywrócić mobilność, nowa rękawica elektroniczna rozwija tę technologię, oferując realistyczne funkcje przypominające ludzką rękę w codziennych czynnościach i rolach życiowych, z potencjałem poprawy ich zdrowia psychicznego i samopoczucia, pomagając im bardziej naturalnie zintegrować się z konteksty społeczne.
Rękawica elektroniczna wykorzystuje cienkie, elastyczne czujniki elektroniczne i zminiaturyzowane układy scalone na bazie krzemu. Jest też podłączona do specjalnie zaprojektowanego zegarka na rękę, który umożliwia wyświetlanie danych sensorycznych w czasie rzeczywistym i zdalną transmisję w celu przetwarzania danych. Nie zabrakło też różnych wariantów kolorystycznych, czy realistycznych odcisków palców i paznokci.
Proces produkcji e-rękawicy jest niespecjalnie drogi i możliwy do przeskalowania na tę masową, a teraz odpowiadający za nie zespół poszukuje partnerów do współpracy w badaniach klinicznych lub ekspertów w dziedzinie protetyki, aby potwierdzić użyteczność e-rękawicy i kontynuować jej optymalizację.
Czytaj też: Back to school 2019 – nasz poradnik
Źródło: Techxplore