Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie odkryli molekularne mechanizmy leżące u podstaw regeneracji serca u jedynych ssaków, które mają takie zdolności. Może to być potężny krok do uruchomienia podobnych mechanizmów u ludzi.
Ci sami naukowcy jako pierwsi na świecie ogłosili, że malutkie myszy są w stanie odzyskać znaczną część tkanki serca. Regenerują one kardiomiocyty, czyli komórki odpowiedzialne za skurcze zdrowego narządu. Teraz badacze zidentyfikowali geny, ich produkty białkowe oraz kaskadę komórek zaangażowanych w proces regeneracji.
Czytaj też: Poznaliśmy szybkość transmisji ludzkiej mowy
W swoich badaniach naukowcy zagłębili się w sumę całego mRNA (transkryptom) w genomie myszy. Przeanalizowali oni także histony – białka znajdujące się w jądrze komórki eukariotycznej, które pomagają w pakowaniu DNA.
Naukowcy odkryli, że regenerujące się serca mają bardzo dobrą odpowiedź immunologiczną. Najbardziej znaczące jest jednak uwolnienie przez makrofagi czynnika CcL24, który promuje regenerację. W całym procesie bierze też udział Igf2bp3, czyli białko wiążące RNA.
Badacze liczą, że ich odkrycie doprowadzi do uruchomienia podobnego mechanizmu u ludzi. Wystarczy pomyśleć ile pacjentów zostało by dzięki czemu takiemu uratowanych.
Czytaj też: Światło w wodzie, czyli nadal nierozwiązana tajemnica sonoluminescencji
Źródło: Medicalxpress