Naukowcy z University of Illinois w Urbana-Champaign odtworzyli zjawisko Halla, używając fal radiowych (fotonów) zamiast prądu elektrycznego (elektronów). Tę technikę można wykorzystać do stworzenia zaawansowanych systemów komunikacji, które zwiększają transmisję sygnału w jednym kierunku, jednocześnie pochłaniając sygnały idące w przeciwnym kierunku.
Czytaj też: Nowe SI wykrywa zastoinową niewydolność serca
Chociaż z reguły zjawisko Halla sprowadza się do interakcji między naładowanymi cząsteczkami a polami elektromagnetycznymi, to wspomniani badacze wywołali je za pomocą „syntetycznych pól elektrycznych i magnetycznych”. W zespole głową jest Gaurav Bahl, który prowadzi go w stronę sposoby poprawy kilku metod radiowej i optycznej transmisji danych.
W bieżącym badaniu naukowcy przedstawili kolejną obiecującą metodę kierunkowej kontroli transmisji danych przy użyciu zasady podobnej do efektu Halla. Zamiast prądu elektrycznego zespół wygenerował „prąd światła”, tworząc syntetyczne pola elektryczne i magnetyczne, które wpływają na światło w taki sam sposób, jak normalne pola wpływają na elektrony. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pól elektrycznych i magnetycznych, te pola syntetyczne powstają poprzez zmianę struktury, przez którą światło rozchodzi się zarówno w czasie, jak i przestrzeni.
To sprawiło, że sygnał radiowy płynący w jednym kierunku nie tylko został wzmocniony, ale też pochłaniał sygnały płynące z drugiego kierunku. Eksperymenty wykazały, że przy odpowiedniej kombinacji pól syntetycznych sygnały mogą być przesyłane przez obwód ponad 1000 razy skuteczniej w jednym kierunku niż w przeciwnym kierunku.
Czytaj też: Co dokładnie wiadomo na temat tajemniczych formacji znajdujących się w Drodze Mlecznej?
Źródło: Phys