Naukowcy ze szwajcarskiego instytutu badawczego EPFL rozwijają swoją nową technologię, w której komputer przejmuje określone funkcje nad sterowanymi protezami dłoni, ponieważ poszkodowani muszą stale koncentrować się na ich kontrolowaniu.
Czytaj też: Już 6 osób umarło z powodu wapowania
Nowy układ pod nazwą „wspólnego systemu kontroli” sprowadza się głównie do elektrod, które wykrywają aktywność mięśni na pozostałości amputowanej kończyny. Po procesie „nauki”, jakiego potrzebuje system do rozpoczęcia kojarzenia określonych wzorców aktywności mięśni z ruchami palców na
Po wstępnym okresie szkolenia zintegrowany system komputerowy uczy się kojarzyć określone wzorce aktywności z ruchem określonych palców na protetycznej ręce. Tak się bowiem składa, że w celu otwarcia lub zamknięcia danego palca, lub kilku palców, użytkownik celowo kurczy lub rozluźnia mięśnie kikuta w określony sposób.
I w tym właśnie momencie wchodzi nowy system komputerowy, który wykorzystuje informacje zwrotne z czujników ciśnienia wewnątrz dłoni, automatycznie zaciskając palce wokół przedmiotów. Jeśli te wykryją następnie, że obiekt wyślizguje się z ręki, system komputerowy reaguje w ciągu 400 milisekund przez dalsze wzmocnienie chwytu. Oczywiście użytkownicy nadal mogą ręcznie zwolnić chwycone przedmioty, kiedy tylko chcą.
Czytaj też: Chińscy naukowcy próbowali leczyć HIV za pomocą CRISPR
Źródło: New Atlas