Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego ostre, mocne dźwięki przyciągają naszą uwagę?

dźwięki, uwaga dźwięki, mózg dźwięki, słuch dźwięki, nieprzyjemne dźwięki, krzyk mózg, alarm mózg

Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) i Szpitali Uniwersyteckich w Genewie (HUG) przeanalizowali ludzką reakcję na słuchanie różnych dźwięków. W szczególności interesowało ich, w jakim stopniu powtarzane częstotliwości mogą zostać uznane za nieprzyjemne.

Badacze odtwarzali dźwięki od 0 do 250 Hz dla 16 uczestników badania, którzy określali które z nich są nie do zniesienia. Na tej podstawie naukowcy ustalili, że ona granica wynosi 130 Hz. Powyżej tego limitu dźwięki słyszane są jako jeden ciągły dźwięk.

Czytaj też: Drukowany 3D koralowiec zastąpi tego prawdziwego

Najgorsze dźwięki były w zakresie od 40 do 80 Hz. W tym zakresie pracują też alarmy czy są ludzkie krzyki, np. te wydawane przez dzieci. Z perspektywy przetrwania ważne jest, aby zwracać na nie uwagę. Dlatego też wykrywane są one jako nieprzyjemne, bowiem od razu je zauważamy.

Ale co się dzieje w mózgu? W celu poznania odpowiedzi na to pytanie naukowcy wykorzystali wewnątrzczaszkowe EEG. Kiedy dźwięk jest odbierany jako ciągły (powyżej 130 Hz) to aktywuje się kora słuchowa obecna w górnym płacie czołowym. Kiedy dźwięki odbierane są jako nieprzyjemne to wywołują one reakcję obejmującą sporo obszarów korowych i podkorowych, które nie są częścią konwencjonalnego układu słuchowego.

Czytaj też: Co łączy szampana i odrzutowce?

Źródło: Medicalxpress