Reklama
aplikuj.pl

Wewnątrz diamentu znajdował się nieznany dotychczas minerał

Nazwany goldschmidtite na cześć Victora Moritza Goldschmidta, założyciela współczesnej geochemii – ma niezwykłą chemiczną sygnaturę jak na minerał pochodzący z płaszcza Ziemi. Odkrycia dokonał student z University of Alberta. 

Diament, wewnątrz którego znajdował się wspomniany minerał, został wydobyty na terenie Południowej Europy. Goldschmidtite ma wysokie stężenie niobu, potasu oraz pierwiastków ziem rzadkich – lantanu i ceru, podczas gdy w pozostałej części płaszcza dominują inne pierwiastki, takie jak magnez i żelazo.

Czytaj też: Naukowcy prawdopodobnie wiedzą, w jaki sposób powstają diamenty

Naukowcy szacują, że diament zawierający goldschmidtite uformował się około 170 kilometrów pod powierzchnią Ziemi, w temperaturach sięgających prawie 1200 stopni Celsjusza. Ponieważ trudno jest wiercić w skorupie ziemskiej, aby dotrzeć do płaszcza, badacze polegają na drobnych wtrąceniach mineralnych w diamentach, aby dowiedzieć się więcej o pierwiastkach ukrytych w Ziemi głęboko pod powierzchnią.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że skoro potas i niob stanową znaczną część tego minerału, to musiały powstać w wyjątkowych procesach, które skoncentrowały te niezwykłe pierwiastki. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie przebiegało to zjawisko.

[Źródło: phys.org; grafika: Nicole Meyer]

Czytaj też: Głęboko ukryte diamenty potwierdzają istnienie zbiornika wody pod powierzchnią Ziemi