Reklama
aplikuj.pl

Na MIT opracowano znaczniki RFID do internetu rzeczy

internet rzeczy, znacznik internet rzeczy, RFID internet rzeczy, znacznik RFID internet rzeczy,

Inżynierowie z MIT znaleźli sposób na przekształcenie znacznika RFID w zasilany światłem czujnik do internetu rzeczy. W oparciu o cienkowarstwowe ogniwa perowskitowe stworzyli oni czujniki, które mogą działać bez baterii lub innych źródeł zasilania przez nawet lata.

Podejście naukowców opiera się na pobraniu komórek perowskitu i połączeniu ich z RFID wyposażonymi w wiele czujników do monitorowania czynników środowiskowych (choćby temperatura czy wilgotność). Całość może być drukowana w rolkach ze wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi. Mogą być one także przezroczyste czy zostać wyposażone w małe anteny o ultrawysokiej częstotliwości.

Czytaj też: Nanocząstki mogą pomóc w wykorzystaniu dwutlenku węgla

Znacznik RFID jest obwodem elektronicznym bez źródła zasilania. Gdy znajduje się w zasięgu czytnika, który przesyła sygnał radiowy to znacznik odbiera energię dzięki efektowi rozproszenia wstecznego. Następnie przesyła informacje, które są przechowywane w układzie znacznika.

Wydajność rozwiązania MIT wynosi nawet 21,4% w świetle fluorescencyjnym. 45 minut ekspozycji na światło może ładować je do 3 godzin pracy. Technologia musi więc zostać dopracowana, zanim firmy wykorzystają ją w swoich produktach.

Czytaj też: Czy Słońce może stać się czarną dziurą?

Źródło: Newatlas