Reklama
aplikuj.pl

Ta ryba szaleje po plastikowych nanocząsteczkach

Nowe badania przeprowadzone przez Institute of Biology Leiden (IBL) i Institute of Environmental Sciences (CML) wykazały, że plastikowe nanocząsteczki bezpośrednio wpływają na zachowanie małych ryb z gatunku danio pręgowatych.

Naukowcy zaobserwowali, że pewien rodzaj nanocząstek prowadzi do reakcji stresowych w bilansie cukrowym, co powoduje nadpobudliwość u larw ryb. Te wchłaniają je i tym samym rozpoczynają łańcuch reakcji. Akumulacja plastiku w ich organizmach powoduje najpierw spadek poziomu glukozy we krwi, a następnie wzrost hormonu stresu (kortyzolu) po wysłaniu do mózgu informacji o głodzie. W tym samym czasie wytwarzana jest dodatkowa glukoza, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi.

Wszystkie te zmiany ostatecznie powodują zmianę zachowania. Okazało się, że larwy są do 50 procent bardziej aktywne w standardowym teście zachowania w porównaniu z larwami bez kontaktu z nanocząsteczkami plastiku. Jeśli z kolei zastanawia Was „po co nam to wiedzieć”, to odpowiedź jest dosyć prosta. To część badania wpływu wspomnianych cząstek na kręgowce, a więc i ludzi. Jednak co do tego naukowcy uspokajają:

Nie możemy jeszcze wiele powiedzieć na ten temat. Można jednak udowodnić, że podobny efekt występuje również u ludzi, ponieważ wiemy, że plastikowe nanocząstki są obecne w każdej tkance naszego ciała.