Same bakterie nie są zbyt trudne do zabicia, ale to, że te podstępne byty mają tendencję do budowania kolonii za barierami znanymi jako biofilmy, stanowi spory problem dla antybiotyków. Do czasu.
Teraz bowiem naukowcy z Queensland University of Technology opracowali hybrydowy antybiotyk, który może przebić niektóre biofilmy.
Biofilmy stanowią szczególny problem w miejscach narażonych na bakterie przez dłuższy czas, a w tym narzędzi medycznych, takich jak cewniki lub implanty. Utrudnia to przebicie się substancji leczniczym, czy przeciwbakteryjnym w ich skupiska i odwalenia brudnej roboty. To z kolei prowadzi do oporności na antybiotyki i często też nawracających infekcji.
Ale naukowcy biorący udział w bieżącym badaniu twierdzą, że opracowali nową metodę na zniszczenie tej tendencji bakterii.
Jak mówi Anthony Verderosa, współautor badań:
Biofilmy to lepka, śluzowata powłoka, która często uniemożliwia dostęp konwencjonalnych antybiotyków do komórek bakteryjnych. Opracowaliśmy nową rasę antybiotyków, które zmuszają biofilmy do uwalniania ich chronionych komórek, umożliwiając dostęp przez ochronną śluzowatą powłokę biofilmu.
Ta „nowa rasa” jest połączeniem powszechnie stosowanego antybiotyku znanego jako cyprofloksacyna, wraz ze związkami zwanymi nitroksydami. Te ostatnie okazały się ostatnio skuteczne w usuwaniu biofilmów, pozwalając ciprofloksacynie dostać się do środka i zabić bakterie.