Western Digital to jedna z nielicznych firm produkujących standardowe dyski talerzowe do komputerów. Na rynku dysków zewnętrznych ma ona jednak ogromną konkurencję. Czy jej produkt, My Passport Ultra Metal Edition 2TB, poradzi sobie wśród takiego grona firm?
Na opakowaniu wypisane są podstawowe zalety, jednakże nie ma tam specyfikacji sprzętu. Miłym akcentem jest parę zdań po polsku na odwrocie. W środku, oprócz dysku, znajduje się instrukcja, informacja o gwarancji oraz kabel USB 3.0. Instrukcja zawiera tylko 3 obrazki, bowiem nie ma nic ciężkiego we włożeniu kabla go komputera i dysku- wtedy już sprzęt jest gotowy do działania. Kabel USB ma długość około 48 cm i to w zupełności wystarczy aby móc spokojnie użytkować dysk. Western Digital udziela 3 lat gwarancji na swój wyrób.
My Passport Ultra ma wymiary 110 mm x 80 mm x 18,8 mm i waży 240 g. Wersja 1TB jest trochę cieńsza, ma 13,5 mm. Jest też ona lżejsza- waży 162 g. Generalnie dysk podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich to góra i boki. Elementy te wykonano ze srebrnego aluminium, który w dotyku jest chropowaty. Obudowa bardzo łatwo się brudzi, ale wygląda znakomicie. Góra jest bardziej błyszcząca, posiada też napis z serią dysku. Boki są bardziej matowe, na jednym z nich znajduje się wejście na kabel USB 3.0 oraz biała dioda, informująca o pracy dysku. Spód został wykonany z czarnego tworzywa sztucznego. Znajdują się tam znaczki norm, który My Passport Ultra spełnia, oraz inne informacje. Warto też wspomnieć, że oprócz takiej wersji kolorystycznej dysku można kupić wersję czarno-niebieską.
Producent nie podaje dokładnych prędkości zapisu i odczytu osiąganych przez sprzęt. Jedyna informacja wokół tego tematu brzmi: Szybkość przesyłania danych USB 3.0 do 5 Gb/s (maks.). Western Digital podaje za to, że dysk może pracować w temperaturach od 5°C do 35°C, przechowywany może być w temperaturze otoczenia od -20°C do 65°C oraz jest zgodny z systemami Vista, 7 i 8. Generalnie producent podaje, że dysk ma pojemność 2 TB, co odpowiadać powinno 1,81 TiB i dokładnie taką pojemność ma My Passport Ultra.
Oprogramowanie
Do dysku producent dołącza trzy ciekawe programy. Pierwszy z nich to WD Drive Utilities. Pozawala on na pełną diagnostykę My Passport Ultra, dzięki czemu można wykryć jego ewentualne uszkodzenia. Można też ustalić po jakim czasie dysk ma przejść w stan uśpienia, wymazać go oraz dokonać rejestracji w celu otrzymywania informacji o aktualizacjach i korzystania z pomocy technicznej. Drugi program to WD Security, który pozwala na zabezpieczenie dysku odpowiednim hasłem. Trzeci to WD SmartWare, dzięki któremu można wykonać kopię zapasową systemu, lub przywrócić kopię zapisaną wcześniej. Mamy także możliwość przechowania danych na dysku Dropbox, jednakże w tym celu trzeba aktywować odpowiedni klucz (możemy go użyć tylko 3 razy).
Testy i podsumowanie
Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików (2,92 GB) na dysk WD: 45,614 s, 66 MB/s
Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików (2,92 GB) z dysku WD na SSD: 45,552 s, 66MB/s
Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (6,80 GB) na dysk WD: 101,726 s, 64 MB/s
Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (6,80 GB) z dysku WD na SSD: 91,281 s, 71 MB/s
Prędkość zapisu i odczytu oscyluje na poziomie troszkę ponad 100 MB/s. Crystal Disk Mark odnotował niskie wyniki dla testu 4K Q32T1. Hd Tune pokazał średnią wartość odczytu jako 83,5 MB/s, która w czasie ciągle malała. Czas dostępu wynosi 14,9 ms. Ciekawa jest jedna rzecz – prędkość kopiowania jednego, dużego pliku jest mniejsza niż paczki plików. Generalnie w realnych testach prędkości osiągały ok. 66 MB/s.
Western Digital My Passport Ultra Metal Edition 2TB kosztuje około 500 zł. W tej cenie dostajemy ciekawy design, ogromną pojemność oraz stosunkowo dobrą wydajność. Należy jednak pamiętać, że nie jest to SSD i nie będzie on odporny na wstrząsy itp. Jednakże oczywiście nie ma opcji na SSD o takiej pojemności w takiej cenie. Generalnie zakup My Passport Ultra polecam, na pewno nie będziecie tej decyzji żałować.