Korzystając z Obserwatorium Keck na Hawajach, astronomowie wykryli dwie nowe protogromady galaktyk.
Gromady galaktyk zawierają do tysięcy galaktyk związanych ze sobą grawitacyjnie. Są to największe znane struktury związane grawitacyjnie we Wszechświecie i mogą służyć jako doskonałe laboratoria do badania ewolucji galaktyk.
Analizy tego typu obiektów mogłyby dostarczyć istotnych informacji o Wszechświecie w jego wczesnych stadiach rozwoju. Wykrycie tych struktur przy wysokich przesunięciach ku czerwieni (powyżej 2,0) jest jednak trudne. Wymaga bowiem szeroko zakrojonych badań w celu prawidłowej identyfikacji.
Obserwując trzy gęsto zaludnione regiony galaktyk oznaczonych jako D1RD01, D1GD02 i D4GD01, naukowcy znaleźli dwie protogromady na przesunięciach ku czerwieni o około 4,9 w regionie D1RD01 i 3,72 w D4GD01. Zidentyfikowali również ewentualną protogromadę D1GD02 na przesunięciu ku czerwieniu wynoszącym około 3,83.
Według badań, protogromada D1RD01 składa się z co najmniej sześciu galaktyk, podczas gdy D4GD01 zawiera dziewięć galaktyk. Liczba galaktyk w ewentualnej protogromadzie D1GD02 nie została jeszcze określona.
Ponadto badania wykazały istnienie dwóch małych grup galaktyk (każda z nich obejmuje trzy galaktyki) w pobliżu protogromady D1RD01. Astronomowie oczekują, że te dwie grupy staną się raczej częścią supergromady niż połączą się z protogromadą. Podobną sytuację stwierdzono w pozostałych dwóch badanych regionach.