Naukowcy stworzyli cienkie błony wykonane z siarczku baru cyrkonu (BaZrS3) i stwierdzili, że te materiały mają kuszące właściwości elektroniczne i optyczne.
Te błony/filmy łączą wyjątkowo silną absorpcję światła z dobrym transportem ładunku, a są to dwie cechy, które czynią je idealnymi do zastosowań pokroju fotowoltaiki, czy diod LED.
Przykładowo w panelach słonecznych wyniki eksperymentów sugerują, że ten materiał BaZrS3 byłby znacznie bardziej wydajny w przekształcaniu światła słonecznego w elektryczność w porównaniu do materiałów na bazie krzemu o identycznej grubości.
Może to obniżyć koszty eksploatowania energii słonecznej, szczególnie dlatego, że ten materiał działała znakomicie, nawet wtedy, kiedy podczas produkcji coś poszło nie tak i zgarnął kilka niedoskonałości.
Jak tłumaczy główny badacz, Hao Zeng:
Przez wiele dziesięcioleci wykorzystywano tylko garść materiałów półprzewodnikowych, przy czym krzem był dominującym materiałem. Nasze cienkie folie otwierają drzwi do nowego kierunku badań półprzewodników. Istnieje szansa na zbadanie potencjału zupełnie nowej klasy materiałów.