Tzw. ziarna przedsłoneczne to niewielkie kawałki materiału międzygwiezdnego, które powstały przed narodzinami Słońca. Niedawno naukowcy znaleźli je jednak tam, gdzie się tego zupełnie nie spodziewali.
Niecodziennego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis. Fragment meteorytu, zwanego Curious Marie (na cześć polskiej noblistki), posiada inkluzje bogate w wapń oraz aluminium. Prawdopodobnie powstały one w mgławicy słonecznej i są często stosowane przez naukowców do określania wieku Układu Słonecznego.
Przez długi czas sądzono, że ziarna przedsłoneczne są zbyt delikatne, aby przetrwać w skrajnie niekorzystnym środowisku z czasów powstania Słońca. Naukowcy zwrócili uwagę na węglik krzemu oraz jego sygnatury izotopowe. Sam fakt, że materiał ten dotrwał do obecnych czasów sugeruje, iż jest mniej wrażliwy na nieprzyjazne warunki niż uważano.
Aby lepiej zbadać fragment meteorytu, autorzy badania podgrzewali go do siedemnastu różnych wartości. Następnie analizowali gazy szlachetne, jakie uwalniały się na skutek wzrostu temperatury. Tym sposobem zespół z St. Louis jako pierwszy odkrył obecność węgliku krzemu w inkluzjach bogatych w wapń oraz aluminium. Sugeruje to, że środowisko związane z wczesną mgławicą słoneczną mogło wyglądać inaczej, niż przypuszczano.