Reklama
aplikuj.pl

Być może dowiemy się, dlaczego niektóre planety krążą po „niewłaściwych” orbitach

Z badań przeprowadzonych przez NRAO wynika, że we Wszechświecie może istnieć wiele egzoplanet, które krążą po dziwacznych orbitach, rozciągających się wokół więcej niż jednej gwiazdy. Zdaniem naukowców owe orbity znajdują się daleko od pierwotnych płaszczyzn.

Planety powstają w dyskach protoplanetarnych, które krążą wokół młodych gwiazd. W przypadku układów podwójnych owe dyski zyskują miano okołopodwójnych. Analizując dane zebrane dzięki teleskopowi ALMA, autorzy badania mogli oszacować, jak wiele planet okołopodwójnych porusza się po niewłaściwych orbitach wokół ich gwiazd.

Pierwszą z odkrytych egzoplanet krążących wokół więcej niż jednej gwiazdy była Kepler-16b zaobserwowana w 2011 roku. Od tamtego czasu udało się namierzyć kolejne, nawet bardziej rozbudowane układy – potrójne i poczwórne w postaci GW Orionis oraz GG Tauri. Naukowcy sądzą, że w takich przypadkach zaobserwowane orbity mogłyby być jeszcze bardziej niespotykane.

Czytaj też: „Filary stworzenia” wkrótce zostaną zniszczone. Co im grozi?

Jedna z teorii związanych z kwestią zawartą w tytule zakłada, że planety okołopodwójne mogą mieć niewłaściwe orbity z tym większym prawdopodobieństwem, im dłuższe są okresy orbitalne układów podwójnych. Jednocześnie może być tak, że nie przeprowadzono wystarczającej ilości obserwacji, przez co nie udało się udokumentować dłuższych okresów orbitalnych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Tego typu odkrycia utwierdzają nas w przekonaniu, że poznany przez nas fragment Wszechświata to zaledwie kropla w morzu. Jak do tej pory odkryto bowiem 4245 planet pozasłonecznych – niewykluczone, że jedna z kolejnych będzie przypominała Tatooine z Gwiezdnych Wojen.