Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że teleskop CHEOPS wkrótce rozpocznie działanie. Podczas testów udało mu się nawet zaobserwować planetę pozasłoneczną KELT-11b.
Instrument został wprowadzony na orbitę w grudniu ubiegłego roku, a w kolejnych tygodniach rozpoczęły się pierwsze testy. W ich ramach astronomowie skierowali CHEOPS w stronę układu HD 93396, który znajduje się w gwiazdozbiorze Sekstantu, około 320 lat świetlnych od Ziemi.
To właśnie tam, wokół gwiazdy trzykrotnie większej od Słońca, krąży planeta KELT-11b. Jej orbita jest bardzo krótka, co skutkuje wykonaniem pełnego obrotu w ciągu zaledwie 4,7 dnia. Naukowcy wybrali właśnie ten układ za cel obserwacji, bowiem gwiazda jest tak duża, że tranzyt planety umożliwia ok. 8-godzinne obserwacje.
Czytaj też: Odkryto pierwszą w historii egzoplanetę, która krąży poza płaszczyzną galaktyki
Czego dowiedzieliśmy się za sprawą badań? KELT-11b ma średnicę wynoszącą 181 600 kilometrów. Dla porównania, w przypadku naszej planety ma ona 12 700 kilometrów, podczas gdy największy obiekt Układu Słonecznego, Jowisz, ma średnicę mniejszą niż 140 000 kilometrów. Jednocześnie KELT-11b, pomimo większych rozmiarów, ma 5-krotnie mniejszą masę od naszego giganta. David Ehrenreich z Uniwersytetu Genewskiego dodał, że gdyby umieścić tę egzoplanetę w wystarczająco dużym basenie, to unosiłaby się ona na wodzie.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News