Kiedy dinozaury i inne duże drapieżniki wymarły, inne zwierzęta zajęły ich miejsce. Ewolucja niektórych była dość zaskakująca, bowiem obecnie żyjące sardelowate kompletnie nie przypominają osobników, które 45 mln lat temu polowały na inne ryby.
Autorzy badania przeanalizowali 30-centymetrową skamieniałość znalezioną w formacji skalnej na terenie Belgii. Przeprowadzili również badania innych szczątków, które znajdowały się w Pakistanie. Ich wiek wynosi od 41 do 54 milionów lat, a obie miały wspólną cechę charakterystyczną: posiadały na górnej szczęce sporych rozmiarów zęba.
Korzystając z techniki zwanej tomografią mikroskopową, naukowcy byli w stanie uzyskać wysokiej rozdzielczości obrazy czaszek ryb. W ten sposób badacze zauważyli rzędy kłów znajdujących się na dolnych szczękach i spiczasty ząb występujący na górnych. Skamieniałość z Pakistanu była nowym gatunkiem, a badacze nazwali ją Monosmilus chureloides od jednej z istot pojawiających się w wielu południowoazjatyckich legendach.
Czytaj też: Pod dnami oceanów może tętnić życie. W jakiej formie?
Oba okazy są bliskimi kuzynami dzisiejszych sardeli, choć w odróżnieniu od swoich krewnych, te dawno wymarłe osobniki prawdopodobnie używały swoich zębów do chwytania i spożywania innych zwierząt.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News