Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie narodziny planety, które udokumentowano po raz pierwszy w historii

Na łamach Astronomy & Astrophysics ukazał się artykuł poświęcony odkryciu dokonanemu przez międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Anthony’ego Boccalettiego.

W oparciu o obserwacje przeprowadzone z wykorzystaniem teleskopu VLT, naukowcy uzyskali obrazy młodej gwiazdy AB Aurigae, znajdującej się 520 lat świetlnych od Ziemi. Materiały pokazują swego rodzaju wir w chmurze pyłu i gazu otaczającej gwiazdę. Taka formacja sugeruje, że mogą tam zachodzić narodziny planety.

To, jak powstają planety, nadal stanowi swego rodzaju tajemnicę. Ogólnie przyjęte teorie zakładają, iż owe obiekty tworzą się wewnątrz obłoków pyłu i gazu, które krążą wokół młodych gwiazd. Z czasem owe chmury zaczynają się zbierać, tworząc np. asteroidy, komety, a nawet planety. Nie udało się jednak dokładnie zaobserwować tego zjawiska.

Czytaj też: Pojawił się nowy pomysł na odnalezienie „Dziewiątej Planety”

Pierwsze obserwacje zostały wykonane z wykorzystaniem teleskopu ALMA, który ukazał dwa spiralne ramiona gazu w pobliżu AB Aurigae. Następnie, astronomowie użyli instrumentu SPHERE zamontowanego na teleskopie VLT, co umożliwiło dokładniejsze zbadanie sprawy. Wspomniany wir ma jasnożółtą barwę i znajduje się w odległości od swojej gwiazdy porównywalnej do tej, która dzieli Słońce i Neptuna.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News