Rola okularów w następnych dekadach może zmienić się diametralnie i to na ich pokładzie znajdzie się zestaw szeregu czujników – zarówno do zabawy, jak i z myślą o zdrowiu użytkownika.
Eksperymentalny model tym razem postawił nie na śledzenie diety, a monitorowania zdrowia i pełnienie funkcji kontrolera gier wideo. W razie potrzeby ten gadżet prosto od zespołu naukowców z Koreańskiej KU-KIST Graduate School of Converging Science and Technology może też zacząć odgrywać rolę okularów przeciwsłonecznych.
E-okulary zbudowane na podstawie oprawek wydrukowanych w 3D przyjęły na pokład elastyczne elektrody umieszczone w pobliżu uszu i oczu użytkownika. Pierwsze czujniki służą jako elektroencefalogram (EEG), monitorujący aktywność elektryczną w mózgu, podczas gdy drugie działają jako elektrooculogram (EOG), który śledzi ruchy gałek ocznych. Oba rodzaje danych są przesyłane bezprzewodowo w celu ich przetwarzania.
W testach laboratoryjnych z powodzeniem wykorzystano ten pierwszy czujnik, którego można wykorzystać do monitorowania zdrowia. Z kolei ten drugi pozwolił na zabawę w prostą grę w układanie cegieł przez poruszanie oczami. Ma więc potencjał zarówno w myśl usprawniania wygody, jak i ewentualnego pomagania niepełnosprawnym (via New Atlas).
Czytaj też: W sieci pojawiły się wyniki Cinebench Matisse Refresh
E-okulary mają dodatkowo czujnik światła ultrafioletowego, który mierzy intensywność napływających promieni UV. Gdy światło słoneczne staje się wystarczająco jasne, czujnik aktywuje żel blokujący promieniowanie UV wewnątrz soczewek, aby je przyciemnić. Na pokładzie znalazł się również akcelerometr w celu śledzenia postawy i chodu użytkownika.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News