Reklama
aplikuj.pl

Powstał nowy układ okresowy. Co zmienia?

Fizycy z Uniwersytetu Kioto udostępnili nowy jądrowy układ okresowy, w którym pierwiastki są ułożone według znanych powłok nukleonowych.

W odróżnieniu od tradycyjnej tablicy, która opiera się na zachowaniu elektronów w atomie, ta nowa skupia się na protonach w jądrze. Yoshiteru Maeno, zaangażowany w projekt, przyznał, że układ okresowy pierwiastków jest jednym z najważniejszych osiągnięć nauki. Dodał jednak, że atomy składają się z dwóch rodzajów cząstek naładowanych, które charakteryzują każdy pierwiastek: elektronów krążących wokół jądra i protonów w samym jądrze.

Protony mają różne, tzw. magiczne, liczby, np. 2, 8, 20, 28. Wśród nich znajdują się znane pierwiastki, takie jak hel, tlen czy wapń. Nowa tablica umieszcza te liczby w centrum, umożliwiając nowe spojrzenie na naturę pierwiastków.

Czytaj też: Naukowcy poszukują źródeł pochodzenia tajemniczego pierwiastka

Co więcej, można zauważyć, że jądra mają tendencję do przybierania kulistych kształtów w pobliżu magicznych liczb, ale kiedy się od nich oddalają – zachodzi deformacja. Autorzy tablicy przyznali, że za jej sprawą chcieli przedstawić alternatywny sposób ilustrowania praw natury.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News