Reklama
aplikuj.pl

Ryba pozbawiona oczu może pomóc w poszukiwaniu lekarstwa na ludzką chorobę

Kluczem do znalezienia lekarstwa na homocystynurię – chorobę dziedziczną, która wpływa na przetwarzanie aminokwasów w organizmie człowieka – może być Astyanax mexicanus. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest… brak oczu.

Artykuł opisujący badania w tej sprawie ukazał się na łamach Nature. Wynika z niego, że wspomniany gatunek – zwany również lustrzeniem meksykańskim – rozwija oczy w fazie zarodkowej, lecz po pewnym czasie ulegają one degeneracji i pozostają jedynie w szczątkowej, nieużywanej formie. Astyanax mexicanus zamieszkuje jaskinie, gdzie dostęp do światła jest ograniczony, tym samym wzrok nie jest mu szczególnie potrzebny.

Autorzy badania sądzą, że beta-syntaza cystationinowa jest jednym z genów, który powoduje „zanik” oczu. Zauważyli również, że u ludzi mutacja tego samego genu powoduje homocystynurię, która może prowadzić m.in. do zaburzeń widzenia. Taka korelacja pomiędzy wpływem tego samego genu na ludzi i ryby powoduje, że badania nad lustrzeniem meksykańskim mogą pomóc naukowcom w opracowaniu odpowiednich metod leczenia.

Czytaj też: Ryba, która może rozwiązać problem głodu na świecie

W przypadku Homo sapiens opisywana mutacja może powodować poważne problemy zdrowotne, ponieważ jednym z objawów jest ograniczenie dopływu krwi do okolic oczu. Inne dolegliwości obejmują zaburzenia układu krążenia, powstawanie skrzepów we krwi, tętniaków, krwotoków mózgu czy zawałów serca.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News