Reklama
aplikuj.pl

Nowe obliczenia stałej Hubble’a podważają założenia modelu standardowego

wszechswiat, symulacja

Na łamach Astrophysical Journal Letters ukazał się artykuł, z treści którego wynika, że nowe pomiary mogą podważyć założenia modelu standardowego.

Wykorzystując najnowsze pomiary odległości kosmicznych, astronomowie dopracowali obliczenia stałej Hubble’a. Jest to liczba określająca prędkość, z jaką wszechświat rozszerza się w różnych kierunkach od określonego punktu w przestrzeni. Wygląda jednak na to, że model standardowy może wymagać poważnej aktualizacji.

Wspomniane pomiary, wykonane z użyciem różnych teleskopów, podkreślają rozbieżność pomiędzy poprzednimi obliczeniami stałej Hubble’a a wartością tej stałej przewidywaną przez model standardowy. Klasyfikuje on wszystkie znane cząstki elementarne i opisuje trzy z czterech podstawowych sił występujących we wszechświecie: silną, słabą i elektromagnetyczną. Nie obejmuje jednak grawitacji.

Czytaj też: Liczący niemal 13 mld lat sygnał pochodzi z tzw. ciemnych wieków wszechświata

Autorzy tych badań stwierdzili, że stała Hubble’a wynosi 73,9 kilometra na sekundę na megaparsek. Dla porównania, model standardowy określa tę wartość na poziomie 67,4 kilometra na sekundę na megaparsek. Do wykonania pomiarów posłuzyły teleskopu VLBA, VLA, GBT oraz teleskop Effelsberg.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News