Reklama
aplikuj.pl

Czy pierwsze ptaki latały?

Ptaki są obecne na naszej planecie od jakichś 150 milionów lat, niemniej nie zawsze wyglądały tak jak ich współcześni potomkowie. Niektórzy paleontologowie zastanawiają się czy potrafiły w ogóle latać. Nowo odkryte skamieliny odpowiadają na to pytanie.

Skamielina odnaleziona niedawno w Hiszpanii z pozoru niczym się nie wyróżnia. Nie jest szczególnie wielka, nie udało się jej nawet skompletować. Jest pozostałością po skrzydle małego ptaka, który żył 125 milionów lat temu. Jednak nawet coś o niewielkim rozmiarze może przynieść wiele satysfakcji, jeśli tylko umiemy to dobrze wykorzystać :)

Na podstawie odnalezionego skrzydła naukowcy byli w stanie wyciągnąć wiele wniosków na temat budowy szkieletów prehistorycznych ptaków, które znacząco różniły się od teraźniejszych gatunków. Guillermo Navalón, jeden z autorów poświęconej znalezisku pracy badawczej opisuje te stworzenia jako „znacząco różniące się pod względem budowy szkieletowej od współczesnych odpowiedników”.

Niemniej, odnalezione skrzydło wygląda jak skrzydło współczesnego ptaka. Co ciekawe, skamielina ukazuje nie kości, a strukturę miękkich tkanek – skóry, muskulatury, ułożenia piór. Uwagę przykuwają drobne mięśnie zdolne do precyzyjnego kontrolowania położenia piór. Jest to cecha typowa dla współczesnych ptaków, które muszą szybko manewrować podczas lotu. Do niedawna wielu uczonych uważało, że takie elementy rozwinęły się stosunkowo niedawno. Jednak nowe znalezisko wskazuje na to, że pierwsze ptaki przemierzały przestworza już wiele milionów lat temu.

Opublikowana w Nature praca naukowa opisująca znalezisko.

[źródło i grafika: gizmodo.com]