Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jak podobnie do ludzi zachowują się te zwierzęta

Badania skupiające się na zwyczajach białuch arktycznych doprowadziły naukowców do niesamowitych wniosków. Okazuje się bowiem, że owe ssaki morskie żyją w rozbudowanych społecznościach.

Białuchy prawdopodobnie tworzą rozbudowane społeczności, przypominające te ludzkie. Warto też wziąć pod uwagę ich długość życia (około 70 lat) i tendencję do pozostawania w obrębie rodzin. Co więcej, ustalenia naukowców sugerują, że opisywane ssaki mogą tworzyć długotrwałe znajomości zarówno ze spokrewnionymi jak i niespokrewnionymi osobnikami.

Badacze odkryli, że białuchy tworzą kilka określonych grup, m.in. matki z młodymi, grupy mieszane, jak i ogromne stada. Te same typy grup były obserwowane wśród całej populacji tych zwierząt, rozsianej po całym świecie. Co więcej, niektóre zachowania tych zwierząt były związane z typem grupy, a przynależność do niej zmieniała się dość dynamicznie.

Czytaj też: Zakwaszenie Oceanu Arktycznego jest większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Szczególnie interesujące jest to, że białuchy nie mają tendencji do ścisłego trzymania się z przedstawicielami własnych rodzin. Członkowie obserwowanych grup nie byli blisko spokrewnieni, a wiele powiązań dotyczyło korelacji ojcowskich – nie matczynych. Wcześniej sądzono, iż białuchy arktyczne posiadają matrylinealny system pokrewieństwa ściśle związany z krewnymi płci żeńskiej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Białuchy tworzą grupy liczące od kilku-kilkudziesięciu osobników do ogromnych stad liczących 2000 lub więcej. Taka różnorodność sugeruje istnienie społeczności, w których skład i wielkość grupy są zależne od sytuacji. Rola pokrewieństwa w tych grupach jest nadal w dużej mierze nieznana, jak przyznają autorzy badań.