Twórcy aplikacji POLCOVID-19 podzielili się wnioskami z ankiet przeprowadzonych wśród użytkowników. Choć próbka danych jest niewielka, pozwala wyciągnąć ciekawe wnioski. Wynika z nich, że izolacja i unikanie transportu miejskiego sprawdzają się w walce z wirusem.
Niebezpieczny transport publiczny
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz firmy IMAGENE.ME przeanalizowali wyniki 5 031 ankiet przeprowadzonych w aplikacji POLCIVID-19 za okres od 7 kwietnia do 15 czerwca.
Wynika z nich, że rozprzestrzenianiu się wirusa sprzyja transport publiczny. Osoby, które nie widziały potrzeby izolowania się i zmiany nawyków społecznych w 21% wskazywały objawy związane z gorączką lub stanu podgorączkowego. 27% osób normalnie korzystających z transportu publicznego wskazało kaszel jako jeden z objawów. Z kolei osoby poruszającej się samochodami na kaszel wskazywały w 15%.
W izolacji głównie osoby starsze, ale młodzi zaskakują
Tylko 4% osób powyżej 60. roku życia zadeklarowało, że w trakcie epidemii wychodzi do sklepu lub apteki tak często jak jeszcze kilka miesięcy temu. 30% z nich z domu nie wychodzi wcale lub tylko w bardzo ograniczonych przypadkach.
Dobrym prognostykiem są też wyniki wśród osób zacznie młodszych. 68% osób w wieku 15-19 lat ograniczyło wychodzenie z domu, choć tutaj swoje mógł zrobić zakaz przemieszczenia się osób nieletnich bez opiekunów.
Wcale z domów nie wychodziło lub ograniczyło kontakty społeczne tylko 18% osób w wieku 40-49 lat.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News