Na całym świecie odnotowano już ponad 20 milionów przypadków zakażenia koronawirusem, co przełożyło się na niemal 750 000 zgonów. W wielu krajach sytuacja wydaje się pod kontrolą, inne z kolei niezbyt dobrze radzą sobie z opanowaniem pandemii.
Szczególnie interesujący jest fakt, że w niektórych regionach śmiertelność jest wielokrotnie wyższa niż w pozostałych. W przypadku Starego Kontynentu takimi krajami jest m.in. Hiszpania, Włochy, Belgia czy Wielka Brytania. Po przeciwnej stronie barykady stoją z kolei w dużej mierze kraje wschodniej i środkowej Europy. Do tego grona zalicza się także Polska, gdzie zgonów jest znacznie mniej (zarówno w wartościach bezwzględnych jak i procentowych).
Co może być przyczyną tego zjawiska? W czerwcu zespół amerykańskich naukowców zaproponował podanie niektórym osobom szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce), aby sprawdzić, czy może ona zapobiec poważniejszemu przebiegowi COVID-19. Inni badacze skupili sięz kolei na szczepionce przeciwko gruźlicy. Doszli do wniosku, że m.in. w byłych krajach bloku wschodniego, gdzie od wielu lat stosowano tę szczepionkę, liczba zgonów związanych z zakażeniem koronawirusem była niższa.
Czytaj też: Co wiadomo nt. bezobjawowych nosicieli koronawirusa SARS-CoV-2?
Istotne mogą być również sezonowe przeziębienia wywoływane infekcjami koronawirusowymi. Badania wykazały bowiem, że ludzki układ odpornościowy może wytwarzać limfocyty T w odpowiedzi na kontakt z niektórymi patogenami. I to właśnie one mogą odpowiadać za szybką i skuteczną reakcję w przypadku zakażenia.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News