Osobowość to zestaw myśli, uczuć i zachowań charakterystycznych dla danej osoby. I choć często wydaje nam się, że jest on niezmienny, to psychologowie są innego zdania. Brent Roberts określa osobowość mianem zjawiska rozwojowego.
W analizie z 2000 roku jej autorzy wzięli pod uwagę wyniki 152 badań poświęconych osobowości, które dotyczyły uczestników w różnym wieku. Każde z tych badań mierzyło tendencje w zakresie tzw. wielkiej piątki, czyli neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Badacze stwierdzili, że dot. ich wartości pozostawały względnie niezmienione, nawet pomimo dorastania i starzenia.
Roberts jest jednak zdania, że kolejne dekady życia w pewnym sensie się sumują. Osobowość podlega powolnym, ale ciągłym i regularnym zmianom. Nie zauważymy tego w perspektywie kilku czy kilkunastu miesięcy, ale na przestrzeni lat sytuacja jest inna. W 1960 roku psychologowie przebadali ponad 440 000 licealistów – około 5% ówczesnych uczniów na terenie Stanów Zjednoczonych. 50 lat później naukowcy odnaleźli 1952 z tych osób i przeprowadzili tę samą ankietę. Opisali swoje spostrzeżenia na łamach Journal of Personality and Social Psychology.
Czytaj też: Kobiety są predysponowane do lotów w kosmos, ale stanowią mniejszość w tej dziedzinie
Z opublikowanego artykułu wynika, że w wieku 60 lat uczestnicy osiągnęli znacznie wyższe wyniki niż nastolatkowie w kwestiach dot. spokoju, pewności siebie, przywództwa czy wrażliwości społecznej. Psychologowie podkreślają, że ludzie stają się bardziej ekstrawaganccy, stabilni emocjonalnie i sumienni wraz z wiekiem. Oczywiście nie u wszystkich zmiany mogą być równie zauważalne.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News