Reklama
aplikuj.pl

Czy miałeś już COVID-19? 10 objawów, które mogą o tym świadczyć

Pandemia COVID-19 wciąż trwa i nic nie wskazuje, by miała wyhamować w kolejnych miesiącach. Na szczęście koronawirus wyraźnie złagodniał i infekcja coraz częściej ma bezobjawowy lub łagodny przebieg. Wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie: czy to możliwe, że przeszedłem już COVID-19?

COVID-19 to nie prosta infekcja układu oddechowego a choroba wielonarządowa, której skutki możemy odczuwać jeszcze długo po wyzdrowieniu. Na świecie odnotowuje się coraz więcej przypadków reinfekcji SARS-CoV-2, czyli ponownego zachorowania mimo pełnej rekonwalescencji. To wskrzesza pytanie: jak długo w organizmie utrzymują się przeciwciała anty-SARS-CoV-2? Czy można ponownie zachorować?

Możliwe jest, że wielu z nas już przeszło COVID-19, nawet o tym nie wiedząc. Jeżeli zauważyliście u siebie jeden z poniższych symptomów, mogliście być w grupie osób, które infekcję SARS-CoV-2 przeszły w sposób łagodny.

Utrata lub osłabienie smaku i zapachu

Niektóre osoby, które doświadczyły utraty smaku i zapachu, mogły złapać infekcję SARS-CoV-2. Jest to jeden z najczęstszych objawów towarzyszących łagodnemu przebiegowi choroby. Zwykłe przeziębienie czy nawet grypa nie wywołuje takich objawów. Nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe, dlaczego u niektórych dochodzi do utraty smaku i zapachu. Naukowcy szacują, że wszystko wraca do normy po ok. 6 tygodniach.

Problemy z oddychaniem

Ponieważ SARS-CoV-2 atakuje głównie komórki płuc (jest tam wiele receptorów ACE2, które stanowią bramę dla koronawirusa), infekcja może dawać wiele nietypowych objawów oddechowych. Może występować kaszel (suchy lub mokry), ból gardła, zaczerwienienie, a nawet niepowiązane z niczym innym duszności. Najczęstszym objawem COVID-19 są ogólne trudności z oddychaniem i łatwe łapanie zadyszki, szczególnie w sytuacjach spoczynku.

Zmniejszony apetyt

Zmniejszony apetyt to objaw każdej infekcji, ale jeżeli występuje on w połączeniu z jednym z wymienionych objawów, istnieje duża szansa, że to COVID-19. Nawet jeżeli nie mamy ochoty nic jeść, powinniśmy jak najwięcej pić, bo odwodnienie jest ostatnim czego potrzebujemy podczas infekcji SARS-CoV-2.

COVID-owe palce u nóg

Dermatolodzy zaobserwowali fioletowe zmiany na stopach i rękach niektórych osób z infekcją SARS-CoV-2. Zmiany te najczęściej występują u bezobjawowych dzieci i młodych dorosłych. Palce mogą boleć lub swędzieć. Podczas gdy nie opisano jeszcze czegoś takiego jak „COVID-owe palce u nóg”, objaw ten często łączy się z infekcją koronawirusa. To dlatego, że u chorych na COVID-19 jest większa szansa występowania zakrzepów krwi, prowadząc do purpurowych zmian skórnych.

Różowe oczy

Koronawirus może wnikać do organizmu także przez oczy. Jeżeli w ostatnim czasie odnotowano u Was zapalenie spojówek, mógł być to łagodny objaw COVID-19. Niestety, zapalenie spojówek wywoływane przez SARS-CoV-2 jest nie do odróżnienia od innych infekcji wirusowych (bez testów). Niektórzy eksperci zalecają osobom noszącym soczewki kontaktowe przejście na okulary w trakcie pandemii.

Nudności lub biegunki

Część osób chorych na COVID-19 doświadcza objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka czy nudności. Co ważne, w przypadku infekcji SARS-CoV-2, zazwyczaj ma to miejsce jeszcze przed wystąpieniem gorączki i innych objawów ze strony układu oddechowego. To tak, jakby układ pokarmowy reagował jako pierwszy. Nawet połowa chorych na COVID-19 doświadcza problemów trawiennych, więc można je uznać za specyficzny objaw infekcji.

Wysypka

Lekarze często mówią, że skóra jest oknem na kondycję organizmu i może reagować na pierwsze oznaki infekcji SARS-CoV-2. Wysypka związana z COVID-19 może mieć różną postać – od drobnej kaszki, przez duże plamy, po zmiany martwicze spowodowane zakrzepami. Objawy te są jednak niespecyficzne, co oznacza, że mogą pochodzić z innych infekcji czy reakcji na leki.

Ból w klatce piersiowej

Niektórzy ludzie mówią, że odczuwają ból całymi miesiącami po infekcji. Jednym z bardziej niepokojących jest kołatanie serca i ból w klatce piersiowej, który dla niektórych może być tożsamy z objawami zawału serca. Nie ma jeszcze danych, po jakim czasie ustępują objawy czy zostają z chorymi na zawsze.

Problemy z pamięcią

Doświadczenia lekarzy z koronawirusami wskazują, że w dłuższej perspektywie mogą one powodować depresję, bezsenność, problemy z pamięcią, a nawet chorobę Alzheimera. Osoby, które wracają do zdrowia po przebytym COVID-19 powinny regularnie ćwiczyć mózg, unikać stresu i wysypiać się. W niektórych przypadkach infekcję SARS-CoV-2 mogą zwiastować problemy z pamięcią.

„Dziwna” grypopodobna choroba na początku roku

Pierwszy oficjalny przypadek COVID-19 w Stanach Zjednoczonych odnotowano w styczniu, w Polsce w marcu. Zanim infekcja SARS-CoV-2 rozrosła się do rozmiarów pandemii po świecie prawdopodobnie chodziło wielu zarażonych. Niektóre badania wskazują, że wirus może krążyć wśród ludzi już od kilku lat, ale dopiero teraz nabrał zjadliwości. To oznacza, że każdy, kto miał nietypową, grypopodobną infekcję na początku 2020 r., mógł potencjalnie przejść COVID-19. Odróżnienie COVID-19 od grypy nawet teraz jest trudne, więc tym bardziej ciężko było o to kilka miesięcy temu. Podobnie będzie zapewne tej jesieni, kiedy to zachorowania na grypę i COVID-19 będą się zlewać.