W obecnych obiektywach znajdziemy mikro-mechaniczną złożoność dziesiątek szklanych elementów przyprawiającą o zawrót głowy, ale ten rewolucyjny obiektyw z MIT nie może nawet się nią pochwalić.
Rewolucyjny obiektyw z MIT
Zespół ds. badań materiałów w MIT twierdzi, że jego obiektyw jest w stanie szybko i dokładnie skupić światło za pomocą przezroczystego materiału zmieniającego fazę, który w ogóle nie musi się fizycznie poruszać. Zamiast tego ta „ultracienka przestrajalna meta-soczewka” zmienia strukturę atomową pod wpływem ciepła.
Omawiany materiał to nowa odmiana materiału zawierającego german, antymon, tellur i selen, który przez ciepło zmienia swoją strukturę atomową z amorficznej przypadkowej plątaniny do bardziej uporządkowanej struktury krystalicznej, co zmienia jej zdolność załamywania światła bez zmiany jej przezroczystości.
Meta-soczewka ma maleńkie, precyzyjnie ukształtowane struktury wyryte na jej powierzchni, które można zaprojektować tak, aby załamywały lub odbijały światło w określony sposób. W miarę podgrzewania materiału zmieniają się jego właściwości optyczne, a za ten proces podgrzewania odpowiada wiązka lasera dostrojona do pasma podczerwieni.
Naukowcy umieścili przed nim dwa przezroczyste wykresy rozdzielczości w różnych odległościach i odkryli, że jest w stanie rozdzielić ostry obraz bliższego w temperaturze pokojowej i równie ostry obraz bardziej odległego po podgrzaniu, nawet gdy źródło ciepła zostało usunięte.
Jest więc szansa, że po dopracowaniu i komercjalizacji, wsadzając w ten meta-obiektyw precyzyjne mikroogrzewacze, ten rewolucyjny obiektyw z MIT mógłby konkurować z tymi tradycyjnymi.