Reklama
aplikuj.pl

Prąd Zatokowy najsłabszy od 1000 lat. Jak wpłynie to na pogodę?

zmiany klimatu

Prąd Północnoatlantycki, który napędza Prąd Zatokowy, jest najsłabszy od ponad 1000 lat. Winę ponoszą ludzie potęgujący zmiany klimatu.

Tzw. AMOC stanowi siłę napędową niosącą masy ciepłej wody z Zatoki Meksykańskiej do Wielkiej Brytanii. Jest też odpowiedzialny za łagodne zimy w Europie Zachodniej. Okazało się, że w 2015 prąd ten zwolnił o co najmniej 15 procent względem 1950 roku, lecz najnowsze badania są jeszcze bardziej pesymistyczne.

Prąd Zatokowy jest ściśle powiązany z pogodą w Europie i Ameryce Północnej

Naukowcy obawiają się, że do 2100 roku AMOC może osłabić się aż o 45 procent. W efekcie zbliżymy się do punktu krytycznego, który będzie potęgował występowanie nagłych, niszczycielskich zjawisk pogodowych na całej kuli ziemskiej.

Częściej będą występowały susze, burze i fale upałów, a zimy na zachodzie Europy staną się ostrzejsze. Poziomy mórz i oceanów podniosą się, co będzie miało negatywny wpływ na tereny przybrzeżne. Co ciekawe, Prąd Zatokowy, a dokładniej rzecz biorąc – wspomniany AMOC – stanowił jeden z kluczowych elementów fabuły filmu Pojutrze, w którym ludzkość stanęła w obliczu zagłady klimatycznej.

Osłabienie AMOC było tematem przewodnim filmu Pojutrze z 2004 roku

Zwiększone opady deszczu i nasilone topnienie lądolodu grenlandzkiego powodują, że do oceanów trafia więcej słodkiej wody. To z kolei zmniejsza jej zasolenie i gęstość. W efekcie ciepła woda, która przemieszcza się na północ, nie może opadać w kierunku dna w miarę ochładzania, co przerywa cykl konwekcji i osłabia AMOC. Przed epoką przemysłową proces ten postępował znacznie wolniej, dlatego można przypuszczać, że winowajcą jest człowiek.