Reklama
aplikuj.pl

Najgłębsze miejsca na Ziemi – top 7

Najgłębsze miejsca na Ziemi - top 7
Najgłębsze miejsca na Ziemi

Na Ziemi jest wiele miejsc, do których dotarcie wymaga umiejętności nurka głębinowego lub speleologa. Światy te są fascynujące, ale jednocześnie niedostępne. Oto najgłębsze miejsca na Ziemi.

Jest coś przyciągającego w podróżowaniu do największych głębin na Ziemi. W większości z nich nie widać dosłownie nic (króluje mrok), ale niektóre oferują magię niedostępną na powierzchni ziemi. Najgłębszym miejscem na Ziemi jest Rów Mariański, sięgający aż na 11 034 m poniżej poziomu morza. Gdyby na dnie Rowu Mariańskiego postawić Mount Everest, jego szczyt nadal znajdowałby się ponad 2 km poniżej poziomu morza.

Ale podobnych miejsc jest na naszej planecie więcej – co ciekawe, do wielu z nich człowiek (choć odpowiednio wyposażony i wyszkolony) może dotrzeć. Oto niektóre z nich – z pominięciem wspomnianego Rowu Mariańskiego.

Jaskinia Krubera

  • Lokalizacja: Gruzja
  • Głębokość: 2197 m

Jaskinia Krubera (zwana także Jaskinią Wronią) znajduje się w masywie Arabiki i jest drugą najgłębszą znaną nam jaskinią na Ziemi. Od lat jest to punkt wypraw nurków chcących eksplorować największe głębokości. W 2012 r. Gennadiy Samokhin z Ukrainy zszedł na rekordowe 2197 metrów. Jaskinia ta jest często eksplorowana przez Polaków. 8 sierpnia 2016 r. zespół grotołazów w składzie: Michał Macioszczyk, Michał Amborski i Kuba Kujawski dotarł do syfonu Dva Kapitana (-2140 m), w którym to Michał Macioszczyk wykonał 24-minutowe nurkowanie na głębokość 20 metrów, przez co jako pierwszy Polak osiągnął -2160 m.

Wulkan Thrihnukagigur

  • Lokalizacja: Islandia
  • Głębokość: 213 m

Thrihnukagigur to uśpiony wulkan w systemie wulkanicznym Brennisteinsfjöll w pobliżu Reykjaviku na Islandii. Zajmując powierzchnię 3270 metrów kwadratowych i głębokość 213 metrów, nie wybuchł w ciągu ostatnich 4000 lat, choć do erupcji w końcu dojdzie. Ten uśpiony wulkan jest jedynym, który można zwiedzać od środka, co jest stosunkowo proste – ochotnicy zjeżdżają otwartą windą i mogą podziwiać wielobarwną komorę wulkaniczną.

Kopalnia złota Mponeng

  • Lokalizacja: RPA
  • Głębokość: 4000 m

Mponeng to kopalnia złota w południowoafrykańskiej prowincji Gauteng. Wydobycie uruchomiono w niej w 1987 r. Rozciąga się na ponad 4 kilometry pod powierzchnią i jest uważana za najgłębszą strukturę stworzoną przez człowieka. W jej wnętrzu temperatury skał dochodzą do 60 stopni Celsjusza, a wilgotność sięga 95 %. Co ciekawe, Mponeng jest cały czas w użytku.

Jezioro Bajkał

  • Lokalizacja: Rosja
  • Głębokość: 1642 m

Jezioro Bajkał to prawdziwe piekło (lodowe) na Ziemi. Jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a pod względem powierzchni drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie. Nie jest to raczej obowiązkowy punkt wycieczek turystycznych ze względu na swoje nieprzystępne położenie w odległej części Syberii. Można nurkować praktycznie na samo dno – w 2013 r. zabrano tam pochodnię olimpijską z Soczi, a nawet odwiedził je sam prezydent Putin (w łodzi podwodnej). Zasoby wodne jeziora wynoszą 23 tys. km sześciennych, czyli 1/5 światowych zasobów powierzchniowej wody słodkiej.

Rów Bentleya

  • Lokalizacja: Antarktyka
  • Głębokość: 2496 m pod poziomem morza

Rów Bentleya to wyjątkowo niedostępne miejsce, gdyż znajduje się na Antarktyce. Jets to najniższy punkt na powierzchni Ziemi, który nie jest pokryty oceanem. Rów jest głębszy niż Wielki Kanion Kolorado i został odkryty przez grupę naukowców badających subglacjalną wyżynę Ellsworth. Obszar ten nie jest depresją, a rzadką odmianą kryptodepresji, która nie jest zalana wodą, tylko przykryta parokilometrową warstwą lodu.

Morze Czerwone

  • Lokalizacja: Egipt
  • Głębokość: 332,35 m

Morze Czerwone to morze śródlądowe między Afryką a Półwyspem Arabskim, stanowiące część Oceanu Indyjskiego. W 2014 r. Ahmed Gabr zszedł na rekordową głębokość Morza Czerwonego. Pierwotnie nurkowanie zaplanowano na głębokość 350 m, ale wartość ta nie została osiągnięta i zatrzymała się na 332,35 m. To światowy rekord głębokości w zanurzeniu na obiegu otwartym. Warto wspomnieć, że dotarcie na 332,35 m zajęło Ahmedowi 12 minut, podczas gdy dekompresja trwała blisko 70 razy dłużej (13 godzin i 50 minut). Podczas rekordowego zanurzenia zużyto 92 butle z powietrzem.

Jaskinia Majlis al-Jinn

  • Lokalizacja: Oman
  • Głębokość: 310 m

Jaskinia Majlis al-Jinn, której nazwa oznacza „miejsce spotkań dżinów”, jest jedną z najgłębszych komór jaskiniowych na świecie. Ma trzy naturalne wejścia w suficie, które można dostrzec na zdjęciach satelitarnych. To, co czyni ją wyjątkową, to fakt, że jedynym sposobem, aby się do niej dostać jest zjazd po linie z 160 m. Chyba, że jest się Feliksem Baumgartnerem, który w 2007 r. wykonał BASE jumping do jaskini. Brak tu jakichkolwiek bocznych korytarzy. Powierzchnia podłogi jaskini wynosi 58 tys. m kwadratowych, a od stropu dzieli ją 120 m w najwyższym miejscu.