System oparty na sztucznej inteligencji jest w stanie ustalić, które elementy wyglądu są najbardziej atrakcyjne dla poszczególnych osób. Dzięki temu jest on w stanie wygenerować twarze łączące te cechy.
Za projektem stoją naukowcy z uniwersytetów w Helsinkach i Kopenhadze, którzy zaczęli od stworzenia sieci neuronowej służącej do generowania setek realistycznych portretów.
Następnie owe obrazy były pokazywane na ekranie komputera 30 badanym. Każda osoba miała skupiać większą uwagę na twarzach, które uznała za najbardziej atrakcyjne. Jednocześnie urządzenie służące do elektroencefalografii rejestrowało aktywność mózgu badanego.
Sztuczna inteligencja okazała się niezwykle skuteczne w generowaniu atrakcyjnych twarzy
Artykuł opisujący badanie, dostępny na łamach IEEE Transactions in Affective Computing, sugeruje że algorytmy wykorzystujące uczenie maszynowego miały określać, które twarze wywołały największą aktywność u każdej osoby. W ten sposób możliwe stało się ustalenie cech wspólnych dla atrakcyjnych facjat.
Komputerowo wygenerowane twarze były później wyświetlane w towarzystwie prawdziwych. W 87% przypadków uczestnicy eksperymentu uznawali za najbardziej atrakcyjne facjaty, których autorami była sztuczna inteligencja.