Planeta LHS 3844b jest pierwszą znajdującą się poza granicami Układu Słonecznego, na której z pewnością ma miejsce aktywność tektoniczna.
Ustalenia w tej sprawie zostały opisane na łamach Astrophysical Journal Letters i sugerują, że kluczowe okazały się symulacje oparte na obserwacjach skalistej planety o rozmiarach nieco większych od Ziemi. Co ciekawe, nie wygląda na to, by LHS 3844b posiadała atmosferę.
LHS 3844b jest w efekcie bezpośrednio wystawiona na promieniowanie pochodzące z jej gwiazdy. Tym samym panujące na powierzchni tej planety temperatury mogą osiągać nawet 800 stopni Celsjusza po stronie dziennej. Z kolei ta nocna, czyli nieoświetlona przez gwiazdę, jest znacznie zimniejsza – tamtejsze temperatury spadają do minus 250 stopniu Celsjusza.
Egzoplaneta LHS 3844b nie ma atmosfery, co powoduje, że tamtejsze temperatury są bardzo zróżnicowane
Większość symulacji przeprowadzonych przez autorów badania wykazała zachodzenie przepływu materii znajdującej się pod powierzchnią LHS 3844b. Przepływ ten był ukierunkowany w górę po jednej stronie planety i w dół po drugiej, choć pojawiły się też scenariusze, w których trend się odwracał. Wydaje się to więc zupełnie inne niż aktywność tektoniczna zachodząca na Ziemi.
Co wywołuje to nietypowe zjawisko? Naukowcy sądzą, iż stoją za nim różnice w temperaturach notowanych w płaszczu planety. Chłodniejsze skały sztywnieją i stają się mniej mobilne, podczas gdy te cieplejsze stają się bardziej płynne wraz ze wzrostem temperatur. Być może jedna półkula LHS 3844b jest pokryta wulkanami, natomiast druga jest ich niemal całkowicie pozbawiona.