Pomimo ciągłych poszukiwań życia pozaziemskiego nadal wiele organizmów występujących na Ziemi ukrywa się przed naszym wzrokiem. Tym razem odkryto takowe w obrębie ISS.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Indii, którzy współdziałają wraz z NASA, natrafili na cztery szczepy bakterii znajdujące się w różnych obszarach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzy z nich okazały się zupełnie nieznane nauce.
Czytaj też: Pioruny z perspektywy ISS wyglądają zupełnie inaczej niż na powierzchni
Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – jaki los czeka ISS?
Wszystkie cztery szczepy należą do rodziny bakterii występujących w glebie i słodkiej wodzie. Odpowiadają one m.in. za wiązanie azotu cząsteczkowego, wzrost roślin i mogą przeciwdziałać atakującym je patogenom. Rola tych bakterii jest więc korzystna z naszego punktu widzenia.
Autorzy badań opisali swoje wnioski na łamach Frontiers in Microbiology, a ich dokonania przywodzą na myśl co najmniej jedno pytanie: skąd na ISS wzięły się te bakterie? Najprawdopodobniej jest to następstwem prowadzonych na Stacji upraw. Znana nauce bakteria to Methylorubrum rhodesianum, podczas gdy inne określono roboczymi nazwami: IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 i IIF4SW-B5.
Bakterie mogły znaleźć się na ISS za sprawą prowadzonych tam upraw
Naukowcy odkryli, że szczególnie interesujący był ten pierwszy z nieznanych wcześniej szczepów. Posiada on bowiem geny związane ze wzrostem roślin, w tym gen ułatwiający produkcję cytokininy, która napędza podziały komórkowe w korzeniach i pędach.