Stella Kyriakides, członkini Komisji Europejskiej oraz unijna komisarz ds. zdrowia twierdzi, że obecnie kluczowe są nie tylko szczepienia, ale również śledzenie kontaktów i dalsze testowanie.
Kyriakides dodała, że Unia Europejska pomogła w zakupie ponad 20 mln szybkich testów antygenowych. Mają one trafić do państw członkowskich najpóźniej w kwietniu. Zdaniem polityk zwiększona diagnostyka jest szczególnie ważna w krajach, które zamierzają stopniowo znosić obostrzenia.
Czytaj też: Szczepionka na raka? Twórcy preparatu na COVID-19 już ją tworzą
Od końca stycznia na terenie Starego Kontynentu rośnie liczba zakażeń brytyjskim szczepem koronawirusa, który wypiera dotychczasowe warianty. Ze względu na jego wyższą zakaźność opanowanie epidemii staje się trudniejsze. Optymistyczny jest jednak fakt, iż brytyjska mutacja jest podatna na obecnie stosowane szczepionki.
Szczepionki mają być tylko jednym z elementów walki z pandemią koronawirusa
W walce z potencjalnymi szczepami ma pomóc program HERA incubator. W jego ramach naukowcy mieliby zajmować się wykrywaniem takich mutacji oraz zapobieganiem ich rozprzestrzenianiu. Organy UE miałyby również przyspieszyć zatwierdzanie aktualizowanych szczepionek, które byłyby dostosowane do zwalczania hipotetycznych wariantów.