Świat jest pełen miejsc niedostępnych dla zwykłych śmiertelników – lepiej się do nich nie zbliżać bez pozwolenia. Oto 5 najlepiej zabezpieczonych miejsc na Ziemi.
Całkowicie zmieniliśmy nasz świat dzięki ogromnej ilości budynków, pozostawiając tylko kilka miejsc nietkniętych przez człowieka. Obok budynków handlowych, biznesowych i mieszkalnych, istnieją także takie, które stworzono, aby nie wpuszczać do nich ludzi. Specyficzne przeznaczenie tych obszarów różni się drastycznie – od więzień, przez skarbce bankowe, po obiekty wojskowe. Każdy z tych budynków oferuje inną historię.
Oto 5 najlepiej strzeżonych miejsc na Ziemi – w jakich celach je stworzono?
Kompleks Cheyenne Mountain
Kompleks Cheyenne Mountain znajduje się w hrabstwie El Paso w Kolorado, obok miasta Colorado Springs, który ma bogatą historię jako baza operacyjna powstała w latach 60. ubiegłego wieku. W tym czasie, zagrożenie sowieckimi bombardowaniami było wysokie, więc konieczne było podjęcie odpowiednich działań, których odzwierciedleniem jest kompleks zajmujący wnętrze praktycznie całej góry.
Mimo iż od czasów zimnej wojny zastosowanie Kompleksu Cheyenne Mountain się zmieniło, nadal jest on wykorzystywany przez Siły Powietrzne USA, ale w znacznie mniejszym zakresie. Celem jednostki jest kontrola przestrzeni powietrznej i kosmicznej nad Ameryką Północną. Należy do tego m.in. wykrywanie, obserwacja i szacowanie stopnia zagrożenia obiektów w przestrzeni kosmicznej, wykrywanie i ostrzeganie przed atakiem na Amerykę Północną (atak lotniczy, rakietowy czy z pojazdów umieszczonych na orbicie), a także śledzenie samolotów podejrzanych o przemyt narkotyków na teren USA.
Fort Knox
Fort Knox to prawdopodobnie jeden z najsłynniejszych najlepiej strzeżonych budynków na świecie. Podczas gdy wiele osób chociaż raz w życiu zetknęła się z tą nazwą, mało kto wie, co w tej placówce się skrywa. Fort Knox to wieloletnia baza wojskowa amerykańskiej armii, zlokalizowana w stanie Kentucky na południe od Louisville i na północ od Elizabethtown. Baza leży na terenie hrabstw Bullitt, Hardin i Meade. Zajmuje powierzchnię 441 km kw., na której przebywa codziennie ok. 32 000 ludzi.
Od czasu jej powstania, ponad milion żołnierzy ukończyło tu szkołę (U.S. Army Armor School). Poza tym, że jest to baza wojskowa, jest to również największy amerykański depozyt „metali szlachetnych”, w tym złota! O jakiej ilości złota mówimy? O 147 milionach uncji złota, czyli o sztabkach wartych co najmniej 10 miliardów $. Nieprzypadkowo, tak cenny kruszec znajduje się w bazie wojskowej, która jest tak dobrze chroniona.
Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana
Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana to strefa zdemilitaryzowana powstała w 1953 r. na mocy porozumienia z Panmundżom. Strefa ta rozcina Półwysep Koreański, pasem rozciągającym się po obu stronach linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości 238 km, przebiegającym w przybliżeniu wzdłuż 38 równoleżnika.
Rola strefy polega na ograniczeniu fizycznego i wzrokowego kontaktu sił obu stron, co zapobiega incydentom i prowokacjom. Strefa nie może odegrać jednak żadnej roli, jeśli chodzi o uchronienie stron przed niespodziewaną agresją. Wynika to z faktu, że paradoksalnie po obu stronach wąskiej strefy znajduje się najbardziej zmilitaryzowana przestrzeń we współczesnym świecie, w której zgromadzono milionowe armie wyposażone w najnowocześniejsze środki rażenia, w tym broń nuklearną, biologiczną i chemiczną oraz środki jej przenoszenia. W Strefie Zdemilitaryzowanej znajduje się największe na świecie pole minowe.
Air Force One
Air Force One to nie miejsce ani budynek, ale nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. To latająca twierdza, najlepiej zabezpieczony samolot na świecie (choć zwolennicy Putina twierdzą, że rosyjski odpowiednich Air Force One jest jeszcze lepiej strzeżony). Warto zaznaczyć, że samolot uzyskuje kryptonim Air Force One tylko wtedy, kiedy na jego pokładzie znajduje się aktualnie urzędujący Prezydent Stanów Zjednoczonych. Procedurę wprowadzono po tym, jak w 1953 r. samolot prezydenta Eisenhowera o numerze bocznym 8610 i zawołaniu Air Force 8610 podczas komunikacji radiowej z kontrolą naziemną mógł zostać pomylony z lotem cywilnym Eastern 610.
Wystrój wnętrza samolotu jest całkowicie zmieniony i przystosowany do spełniania potrzeb prezydenta. Są w nim luksusowe sypialnie, gabinety, dwie kuchnie, ale także sala operacyjna i dobrze wyposażona apteka. Każda z maszyn jest naszpikowana sprzętem komunikacyjnym, ma własne centrale telefoniczne, więc może spełniać rolę latającego centrum dowodzenia na wypadek zmasowanego ataku atomowego. Jest także miejsce dla prezydenckiej rodziny, części personelu Białego Domu i dla przedstawicieli mediów. Air Force One jest chroniony przed atakiem rakietami ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze i może być tankowany w powietrzu.
ADX Florence
ADX Florence więzienie o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa (klasa supermax) i jest uważane za najlepiej zabezpieczone nie tylko w USA, ale i na całym świecie. Przebywa tu 500 najgroźniejszych przestępców na globie, m.in. Ted Kaczynski czy Richard Reid. Każdy z więźniów ma w swojej celi m.in. lustro zrobione z wypolerowanej stali i wmurowane w ścianę, łóżko oraz sedes. W całym kompleksie znajdują się laserowe czujniki ruchu i sensory nacisku. Z takiego miejsca nie uciekłby nawet sam Michael Scoffield (pamiętny „Prison Break”).
Więźniowie przebywający w ADX Florence skarżą się na nieludzkie traktowanie – w celach przebywają 23 godziny na dobę. Jeśli dobrze się sprawują, raz w miesiącu mogą porozmawiać przez telefon z bliską osobą (nie dłużej niż 15 minut) lub posłuchać radia czy obejrzeć czarno-białą (to nie błąd) telewizję. O „luksusach” znanych z innych, dużo lżejszych zakładów karnych nie ma co tu marzyć.