Menefeeceratops sealeyi to nowo odkryty dinozaur, który należał do rodziny Ceratopsidae, cechującej się obecnością charakterystycznych rogów. Przedstawiciele tego gatunku zamieszkiwali Ziemię przed 82 mln lat, co oznacza, że występowali na naszej planecie aż 20 mln lat wcześniej niż słynny Triceratops.
Dorosły Triceratops mógł osiągać ponad 9 metrów długości, podczas gdy Menefeeceratops był znacznie mniejszy – dorastał do ok. 4-5 metrów. Jego cechą wyróżniającą była natomiast obecność rogów, o czym piszą naukowcy z University of Pennsylvania i New Mexico Museum of Natural History na łamach Paläontologische Zeitschrift.
Czytaj też: Dinozaur, który polował w ciemności. Zobaczcie tego prehistorycznego Predatora
Co ciekawe, rodzina Ceratopsidae zniknęła z powierzchni Ziemi pod koniec kredy. Okres tren trwał od 145 milionów do 66 milionów lat temu. Właśnie wtedy w naszą planetę uderzyła asteroida o średnicy wynoszącej ok. 10 kilometrów. Rozbijając się na terenie dzisiejszego Jukatanu, kosmiczna skała doprowadziła do wyrzucenia w powietrze ogromnych ilości pyłów i gazów oraz zapoczątkowała pożary, co w efekcie doprowadziło do poważnych zmian klimatu i masowego wymierania.
Menefeeceratops sealeyi to rogaty dinozaur przynależący do tej samej rodziny co Triceratops
Szczątki, które niedawno przypisano do gatunku Menefeeceratops sealeyi, zostały odnalezione w 1996 roku. Paleontolodzy natrafili wtedy na kilka kości należących do pojedynczego osobnika, które zostały zebrane, przeanalizowane i opisane w ramach badań prowadzonych przez New Mexico Museum of Natural History. Dopiero teraz, po ponad 20 latach, udało się poprawnie rozpoznać kości, udowadniając, iż przynależą one do nieznanego wcześniej gatunku.
Czytaj też: Czy tyranozaury polowały w pojedynkę? Zadziwiające ustalenia badaczy
Zwierzę zostało nazwane na cześć formacji skalnej, w obrębie której spoczywały jego pozostałości: Menefee Formation. Z kolei drugi człon jego nazwy jest związany z postacią Paula Sealeya, który znalazł szczątki. Menefeeceratops zamieszkiwał tereny dzisiejszych południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i był swego rodzaju prekursorem dla kolejnych, bardziej znanych gatunków, z Triceratopsem na czele.