Wielu rodziców przysięga, że zachowanie ich dzieci zmienia się kiedy księżyc jest w pełni. Najnowsze badanie temu jednak zaprzecza.
Aby zbadać ewentualny wpływ księżyca na ludzkie zachowanie naukowcy skupili się na osobach najbardziej narażonych na zmiany w nawykach snu- dzieci. W sumie w badaniu wzięło udział ponad 5800 najmłodszych z nas. Dzieci były z różnych środowisk społeczno-ekonomicznych i kulturalnych. Naukowcy brali pod uwagę ich płeć, wiek, wzrost, nawyki snu, aktywność fizyczną itp. Dzieci były śledzone przez 28 cyklów księżycowych. Naukowcy podzieli ten czas na trzy fazy: pełnię księżyca, półksiężyc i księżyc w nowiu.
Badanie wykazało, że czas snu wynosił średnio 5 minut krócej podczas pełni niż w nowiu. Natomiast nie było żadnych znaczących zmian w zachowaniu badanych. Zmianę snu komentuje główny badacz:
Jedynym znaczącym odkryciem był o 1% krótszy cen podczas pełni, ale da się to wytłumaczyć poprzez dużą wielkość próby, która maksymalizuje moc statystyczną.
Ta zmiana w długości snu nie powoduje oczywiście żadnego zagrożenia dla dzieci. Aktualnie prowadzone są dalsze badania w celu ustalenia, czy cykle księżyca mają wpływ na biologię człowieka.
Źródło: http://www.drugs.com/; Zdjęcie: DUAL1664-dualiso via photopin (license)