Kamienne kręgi, zwane rai, były używane w formie waluty na mikronezyjskiej wyspie Yap. Wyrzeźbione z wapiennych płyt, mierzą do 4 metrów średnicy, choć ich rozmiary mogą być niezwykle zróżnicowane.
„Monety” nie były tworzone na miejscu, lecz pochodziły z odległej wyspy Anagumang, oddalonej o około 640 kilometrów. Jedna z teorii sugeruje, że rai powstały, kiedy grupa odkrywców z Yap udała się na Anagumang ponad 500 lat temu. Zachwyceni wapieniami spotykanymi u celu wyprawy, członkowie ekspedycji otrzymali pozwolenie na wydobycie skał w zamian za towary i usługi przekazane na rzecz mieszkańców Anagumang. Wyrzeźbione skały były następnie transportowane na Yap, co musiało być ogromnym wyzwaniem, jeśli wziąć pod uwagę gabaryty tych obiektów.
Czytaj też: PayPal pozwoli wypłacać krytpowaluty
Rai stosuje się podczas ważnych kulturowo ceremonii, takich jak zawieranie małżeństw, dziedziczenie, rozstrzyganie konfliktów czy tworzenie paktów politycznych. Owe kamienie są nadal wykorzystywane podczas tego typu oficjalnych wydarzeń, choć mieszkańcy wyspy na co dzień używają normalnej gotówki. Rai, ze względu na ich rozmiary i wagę, nie nadają się do noszenia w portfelu, dlatego zazwyczaj zostawia się je na łonie natury. Wiedza o tym, kto jest właścicielem danej „monety”, jest przekazywana ustnie, a wymiana kamieni odbywa się podczas publicznych ceremonii, w których mogą wziąć udział wszyscy chętni.
Bitcoin oraz waluta zwana rai mają szereg zaskakujących podobieństw
W 2019 roku archeolodzy i ekonomiści z Uniwersytetu w Oregonie wzięli ten system pieniężny pod lupę i stwierdzili, że był on niezwykle podobny do dzisiaj używanych kryptowalut, takich jak Bitcoin. Ten stanowi zdecentralizowaną cyfrową walutę, która nie wymaga udziału banków do prowadzenia transakcji. Opierają się one na technologii zwanej blockchain i mogą być weryfikowane przez wszystkich uczestników. Naukowcy zauważyli w ten sposób wiele podobieństw pomiędzy Bitcoinem a rai.
Czytaj też: Bitcoin wyemituje wkrótce więcej dwutlenku węgla niż Czechy
Warto mieć na uwadze, że waluta może być zdefiniowana jako wszystko, czego używamy w formie środka umożliwiającego wymianę towarów i usług. W XXI wieku korzysta się przede wszystkim z pieniądza fiducjarnego, który nie ma żadnej bezpośredniej wartości – ta jest bowiem efektem działań władz oraz swego rodzaju umowy społecznej, która zakłada, że dany banknot czy moneta mają określoną wartość.