Reklama
aplikuj.pl

SK Hynix o pamięciach HBM3. Transfery z kosmosu

SK Hynix HBM3, HBM3

Pamięci HBM, jako alternatywy dla GDDR są ciągle zupełnie nieobecne na rynku konsumenckich kart graficznych, który zaliczył z nią małe rendez-vous przy premierze kart AMD Radeon RX Vega z HBM2. Było to przed kilkoma laty, a dziś po standardzie HBM2e na rynek nadchodzą HBM3, o których zdradziła właśnie sporo firma SK Hynix.

Chociaż dokładnych danych co do premiery nie mamy, szczegóły o pamięciach HBM3 są liczniejsze, niż mogliśmy się spodziewać. Stojące za nimi liczby mówią jasno – to coś specjalnie na rynek profesjonalny, gdzie karty graficzne wymagają znacznie większej przepustowości w centrach danych, czy profesjonalnych aplikacjach.

Czytaj też: SteelSeries rozświetla klawiatury nowymi przyciskami PrismCaps

Jeśli zastanawia Was, jak lepsze są pamięci HBM w porównaniu do GDDR, najlepiej zrozumieć to na podstawie przepustowości. Podczas gdy stosowane obecnie HBM2E mają do zaoferowania przepustowość 460 GB/s, obecne w najlepszej karcie graficznej na rynku (RTX 3090) pojedyncze kości pamięci GDDR6X oferują jakieś 19/21 Gb/s. Oczywiście na przepustowość karty ma też wpływ magistrala oraz liczba samych kości.

Specyfikacja HBM3 od SK Hynix

Jak wielki skok zapewni więc HBM3? Chociaż JEDEC, który tworzy standard HBM, nie dokonał jeszcze formalnej standaryzacji HBM3, to m.in. SK Hynix od dłuższego czasu pracuje już nad pamięcią HBM nowej generacji. Jego oferta HBM3 jest obecnie „w fazie rozwoju”, ale firma już teraz wie, że w HBM3 odblokuje przepustowość ponad 665 GB/s i poprawi transfery wyjść i wejść z 3,6 Gb/s HBM2E do 5,2 Gb/s „na stos”. Niektóre firmy uważają jednak, że HBM3 będzie skalowana aż do 7,2 GT/s.

Czytaj też: Nowe słuchawki Sony WF-1000XM4 mogą być wygodne dla wszystkich

W dzisiejszych czasach urządzenia wymagające dużej przepustowości zaliczają się głównie do ultra-wysokiej klasy procesorów graficznych lub układów FPGA, które wykorzystują 4-6 stosów pamięci HBM2E. Dzięki HBM2E SK Hynix takie sprzęty mogą uzyskać (w teorii) przepustowość na poziomie nawet 1,84-2,76 TB/s, co w przeniesieniu 1:1 dzięki HBM3 podbiłoby wartości do co najmniej 2,66-3,99 TB/s.

Czytaj też: Cooler Master Notepal X150 Spectrum chce schłodzić Wasze laptopy

Oczywiście należy sobie zadać pytanie, czy i kiedy doczekamy się pamięci HBM3 w sprzętach konsumenckich, ale odpowiedzi na nie zwyczajnie nie mamy. Liczyć możemy zwłaszcza na AMD, które zaliczyło już z HBM małą przygodę, ale zważywszy, że odeszło od tej pamięci w nowych generacjach, to coś oprócz wysokiej ceny musi być na rzeczy. Najpewniej jednak HBM to po prostu zwyczajny overkill, który zapewnia za mało za zbyt dużo.