Reklama
aplikuj.pl

Startujące rakiety generują dźwięki, których ludzie nie są w stanie usłyszeć

Rakiety wystrzeliwane z powierzchni naszej planety generują ogromny hałas, ale – co może wydać się zaskakujące – prowadzą również do powstawania tak zwanych infradźwięków. Są one falami o niskiej częstotliwości i nie wykrywa ich ludzkie ucho.

Badania poświęcone tej kwestii nawiązują do infradźwięków zarejestrowanych przez specjalistyczne urządzenia i odnoszą się do ponad tysiąca startów rakiet. Chodzi o bardzo zróżnicowany sprzęt, między innymi w postaci rakiet Falcon 9, Sojuz, Ariane 5, czy Long March 5B. Wnioski na ten temat są natomiast dostępne na łamach Geophysical Research Letters.

Czytaj też: NASA przetestuje rekordowo dużą rakietę. Oto, co o niej wiemy

Kluczowy dla zebrania analizowanych informacji okazał się International Monitoring System (IMS), czyli sieć ponad 50 stacji monitorujących rozmieszczonych na całym świecie. Do jej powstania doprowadziły założenia tzw. Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych, który podpisano w 1996 roku. System ten miał na celu wykrywanie potencjalnych prób jądrowych, ale ma też szereg innych zastosowań – i namierzanie startów rakiet jest jednym z nich.

Rakiety wystrzeliwane w kosmos można skuteczniej analizować dzięki powstałym infradźwiękom

O wysokim zaawansowaniu urządzeń wchodzących w skład International Monitoring System niech świadczy fakt, że w niektórych przypadkach są one w stanie zidentyfikować poszczególne etapy startu każdej rakiety. Korzystając z tej możliwości, badacze mogliby dokładniej analizować różne elementy startu i lotu, skuteczniej wyszukując hipotetyczne problemy. Innymi słowy, infradźwięki mogą stanowić idealny sposób na znalezienie usterek, które w innym wypadku pozostawałyby niewykryte.

Czytaj też: Rakieta Long March 5 to kolejny krok Chińczyków w stronę podboju kosmosu

Warto zauważyć, że infradźwięki rozprzestrzeniają się na ogromnych dystansach. Można je jednak wykryć z daleka i mówi się nawet o odległościach rzędu 9000 kilometrów. I choć badaniami objęto łącznie 1001 startów rakiet, to naukowcom udało się zebrać dokładnie 7637 sygnatur związanych z infradźwiękami. Z 1001 startów udało się rozpoznać te sygnatury w przypadku aż 733 prób, co daje skuteczność na poziomie niemal 75%. Pozostałe starty charakteryzowały się zbyt małą siłą ciągu lub były prowadzone w mało dogodnych warunkach atmosferycznych.