Przez pewien czas nie było jasne, jakie mogą być długoterminowe konsekwencje zakażenia koronawirusem. Teraz pojawia się jednak coraz więcej informacji sugerujących, że COVID-19 wpływa nawet na nasze najważniejsze organy.
Należy zauważyć, że badanie nie zostało jeszcze zrecenzowane, dlatego nie powinniśmy na jego podstawie wyciągać twardych wniosków. Stoją za nim naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Imperial College London, którzy wzięli pod uwagę skany mózgów setek pacjentów, u których stwierdzono infekcje SARS-CoV-2. Obrazy zostały wykonane w oparciu o metodę rezonansu magnetycznego i dotyczyły stanu sprzed i po zakażeniu.
Czytaj też: Czy przeziębienie może chronić przed COVID-19?
Łącznie eksperymentem objęto 782 osoby, które przed rozpoczęciem pandemii COVID-19 miały wykonane obrazowanie mózgu. W tej grupie 394 uczestników uzyskało w pewnym momencie pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. 388 nigdy oficjalnie nie przeszło natomiast infekcji SARS-CoV-2. Mieli oni stanowić grupę kontrolną, pokazującą, jak powinien wyglądać mózg człowieka, który nie doświadczył zakażenia.
Wygląda na to, że nawet łagodne przejście COVID-19 może prowadzić do zmian w mózgu zakażonego
Czego dowiedzieliśmy się na podstawie nowego badania? Najbardziej martwiący wydaje się fakt, iż skany wykonane przed i po przechorowaniu COVID-19 wykazały znaczny ubytek substancji szarej w niektórych obszarach mózgu. Dotyczyło to przede wszystkim tzw. lewych części zakrętu przyhipokampowego, kory oczodołowo-czołowej oraz całej lewej półkuli mózgu. Obszary te odpowiadają między innymi za funkcjonowanie pamięci, wyrażanie emocji oraz odczuwanie zapachu i smaku.
Czytaj też: Liczba zmarłych na COVID-19 w 2021 roku jest już wyższa niż w 2020
Następnie autorzy badania porównali mózgi pacjentów z COVID-19, którzy byli hospitalizowani (15 osób) z tymi, którzy nie wymagali wizyty w szpitalu (379 osób). Okazało się, iż różnice między tymi osobami nie były szczególnie duże, co może sugerować, że zmiany w mózgu mogą dotyczyć nawet ludzi łagodnie przechodzących zakażenie SARS-CoV-2. Naukowcy zastanawiają się teraz, czy ubytek substancji szarej jest bezpośrednim następstwem infekcji koronawirusem czy może pojawią się na skutek wystąpienia stanu zapalnego.