Nie ma pewności co do tego, jak w przeszłości wyglądały warunki panujące na Wenus, ale naukowcy przypuszczają, że ta planeta mogła być stosunkowo podobna klimatycznie do Ziemi. Okazuje się, że nawet dziś nasza „bliźniaczka” może cechować się nietypową aktywnością.
Naukowcy, którzy opisali swoje dokonania na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences, wykorzystali zdjęcia radarowe wykonane w czasie misji Magellan, która zakończyła się w 2004 roku. W ten sposób autorzy badania natrafili na miejsca, w których fragmenty wenusjańskiej skorupy przesuwały się i obracały niczym lodowe kry.
Czytaj też: Wenus doczeka się kolejnej misji. Czym będzie EnVision?
Warto zauważyć, że miejscem obserwacji prowadzonych w ramach misji Magellan były stosunkowo młode niziny Wenus. Oznacza to, iż zaobserwowana w ich obrębie aktywność geologiczna musiała mieć miejsce stosunkowo niedawno. Być może zachodzi ona po dziś dzień, co stanowiłoby dowód sugerujący, że aktywność geologiczna Wenus pochodzi z wnętrza tej planety. Wcześniej sądzono, iż jest ono znacznie bardziej jednolite i przypomina wnętrze Księżyca.
Wenus mogła być w przeszłości podobna do Ziemi pod względem klimatycznym
Aktywność tektoniczna jest niezwykle ważna w kontekście utrzymania odpowiednich warunków, a na Ziemi zapewnia możliwość utrzymania życia. Prowadzi ona bowiem do regulowania cyklu węglowego naszej planety. Przed milionami lat, kiedy Ziemia była znacznie gorętsza, aktywność tektoniczna mogła przebiegać zupełnie inaczej. Właśnie z tego względu lepsze poznanie realiów dotyczących Wenus mogłoby nam przybliżyć początki Błękitnej Planety.
Czytaj też: W skład Układu Słonecznego miała wchodzić planeta Wulkan. Jej istnienie podważył Einstein
Co ciekawe, symulacje komputerowe opracowane przez autorów badania wykazały podobną aktywność do tej, którą zaobserwowano w danych sprzed kilkunastu lat. Paul Byrne z North Carolina State University zauważa, że tektonika płyt na Ziemi jest napędzana przez konwekcję zachodzącą w płaszczu, który również podlega poruszaniu. W ten sposób jego ruchu przekładają się na aktywność zachodzącą na powierzchni. Jako że w najbliższych latach na Wenus mają się odbyć trzy różne misje, to być może za ich sprawą dowiemy się czegoś nowego na temat drugiej planety od Słońca.