Reklama
aplikuj.pl

Nowe benchmarki 3DMark skupiają się na procesorze w ciekawy sposób

Zen 4 i procesory AMD Ryzen następnej generacji, Ryzen następnej generacji

Nie ma to jak złożyć swój nowy komputer, podkręcić wszystko, co tylko się da i na sam koniec sprawdzić dokładnie to, jak dużo będzie miał do zaoferowania. Nowe benchmarki 3DMark sprawiają, że jest to jeszcze łatwiejsze.

Firma UL Benchmarks rozszerzyła dziś zaplecze 3DMark, dodając do programu zestaw dedykowanych testów wydajności dla procesorów o nazwie 3DMark CPU Profile. Te są dostępne już teraz w 3DMark Advanced Edition i 3DMark Professional Edition, realizując swoje zadanie w ciekawy sposób. Ich ukończenie, zamiast generować pojedynczą liczbę w formie wyniku, pokazuje, w jaki sposób wydajność procesora skaluje się i zmienia wraz z liczbą używanych rdzeni i wątków.

Czytaj też: WhatsApp wyświetli Sklepy z Facebooka i kolejne reklamy

Te nowe benchmarki 3DMark sprowadzają się do sześciu testów, z których każdy wykorzystuje inną liczbę wątków. Pierwszym jest ten porównawczy, który obejmuje wszystkie dostępne wątki, a następne ograniczają je do 16, 8, 4, 2 i wreszcie jednego, o ile Wasz procesor ma oczywiście wystarczającą liczbę rdzeni, czyli osiem. W innym przypadku konkretne testy zostaną pominięte, ale i tak finalnie wynik pokaże to samo, a więc wydajność procesora dla różnej liczby zaangażowanych wątków.

Nowe benchmarki 3DMark korzystają z trendu wzrastającej liczby rdzeni procesorów

To świetna wiadomość dla testerów i tak naprawdę wszystkich ciekawskich właścicieli wydajnych sprzętów zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Przez ostatnie lata trend coraz większej liczby rdzeni CPU wzrósł i obecnie kiedyś świetnie (w domniemaniu) spisujące się cztery rdzenie pozostały trochę w tyle na tyle układów sześcio- i ośmiordzeniowych.

Czytaj też: Asystent Google z kolejnymi nowościami

Czy to dobrze? W pewnym stopniu tak, ale nadal programy i gry nie radzą sobie często z efektywnym wykorzystaniem większej liczby rdzeni. Porównanie 4 do 8 rdzeni, czyli 8 do 16 wątków wcale nie przekłada się na dwukrotnie wyższą wydajność, dlatego potencjał w automatycznym podkręcaniu taktowania nie wszystkich, a tylko poszczególnych rdzeni wyżej jest tak obiecujący.

Czytaj też: AMD FidelityFX Super Resolution w szczegółach. Dla kogo? Co oferuje?

Nowe benchmarki 3DMark w postaci sześciu testów pomogą więc nam dokładnie porównać wydajność procesorów zależnie od liczby wątków. W grach zwykle granicznym poziomem jest te osiem wątków, z którymi radzą sobie gry z API DirectX 12, co odzwierciedla test 3DMark Time Spy. Te na API DirectX 9 zadowalają się już często jedynie czterema wątkami, ale bez względu na wszystko, od zawsze wydajność jednego wątku jest najważniejsza pod kątem płynności w grach.