Reklama
aplikuj.pl

Powłoka chroniąca nasiona przed owadami

Chemicy z ETH opracowują nową metodę ochrony nasion przed owadami. Aby to zrobić, czerpią oni inspirację od brzoskwiń i kilku jej znajomych.

„Nie jedz rdzenia, jest trujący”- tak niektórzy rodzice mówią do dzieci, które pierwszy raz jedzą brzoskwinię. Jej pestki zawierają amigdalinę, substancję, która może przemienić się w cyjanowodór w żołądku. Natomiast jest to świetny system obronny aby trzymać się od tych owoców z daleka.

Chemicy biorąc z tego przykład, rozwijają powłokę na nasiona, która funkcjonuje dokładnie w ten sam sposób. Ma być przy tym równie skuteczna, biodegradowalna i ma nie pogarszać kiełkowania roślin.

Aby określić skuteczność powłoki naukowcy przetestowali kilka różnych warstw. Najbardziej skuteczna składa się z kilku warstw kwasu polimlekowaego (PLA). Jest to substancja nieszkodliwa dla ludzi i środowiska. Głębsza warstwa zawiera enzym. Oprócz tego jest tam także warstwa czystego kwasu mlekowego oraz dwie warstwy, gdzie jest amigdalina. Końcowa warstwa ponownie składa się z PLA. Jeśli insekt zacznie żuć te warstwy to amigdalina jest uwalniana a zaraz po niej enzym. Obie się mieszają i powstaje cyjanowodór, który zabija owady.

Powłoka została już przetestowana na kilku nasionach. Wyniki są bardzo obiecujące. Znacznie mniej insektów wykluwało się na nasionach powleczonych niż nie. Co więcej larwy rosły znacznie wolniej. Co więcej naukowcy udowodnili, że powłoka nie szkodzi w kiełkowaniu. W testach „polowych” okazało, się, że nasiona rozwijają się nieco wolniej, następnie później różnica zanikała. Powłoka więc może być idealnym zastąpieniem wszelkich pestycydów.

Źródło: http://phys.org/