Na terenie dzisiejszych Włoch znaleziono pochodzącą sprzed ok. 3 tysięcy lat strukturę. Basen ten, najprawdopodobniej był miejscem odprawiania rytuałów rodem z epoki brązu.
Sturt Manning z Cornell University twierdzi, że ten tzw. basen nieskończoności powstał między 1436 a 1428 rokiem p.n.e., kiedy to dochodziło do ważnych przemian kulturowych. Struktura została pierwotnie odkryta w 2004 roku i znajduje się stosunkowo niedaleko Parmy. Vasca Votiva, bo taką nazwę zyskał zbiornik, ma 12 metrów długości, 7 metrów szerokości i 3 metry głębokości. Znajdował się on na niewielkim pagórku i został zbudowany między innymi z dębowych i orzechowych desek.
Czytaj też: Starożytny fast food? Tak żywili się mieszkańcy Pompejów
Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach PLOS ONE i możemy się z niego dowiedzieć, że do basenu nie prowadzą żadne kanały nawadniające. Archeolodzy są jednak pewni, że w przeszłości był on wypełniony wodą, a w pobliżu znaleziono zestaw rytualnych garnków oraz drewnianych figurek. W oparciu o datowanie drewna użytego do budowy udało się określić, kiedy powstał Vasca Votiva.
Basen nieskończoności najprawdopodobniej powstał w połowie XV wieku p.n.e.
Kiedy już naukowcy doszli do wniosku, że basen musiał powstać w połowie XV wieku p.n.e., zaczęli łączyć tę datę ze znanymi faktami. Ważną rolę w całej historii wydaje się odgrywać tzw. kultura Terramare, która była obecna w północnych Włoszech w epoce brązu, pomiędzy XV a XIII wiekiem p.n.e. Mając taką wiedzę, autorzy badania uznali, iż basen został zbudowany w celach rytualnych, a nie np. do nawadniania okolicznych pól.
Czytaj też: Archeolodzy znaleźli szczątki naszych przodków, które nie pasują ani do Homo sapiens ani do neandertalczyków
Jeśli opisywany obiekt jest jednym z tzw. basenów nieskończoności, to można go porównać do jednego z lustrzanych basenów znalezionych na Krecie. Powstały one w podobnym okresie, choć wykonywano je z gliny i kamienia. Włoskie odkrycie jest jednak przełomowe, ponieważ jest jedynym w swoim rodzaju jeśli chodzi o ten region Europy. Zdaniem Manninga w Vasca Votiva prowadzono rytuały mające na celu zyskanie przychylności ówczesnych bóstw.